Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Benzinle ilgili hangi sorunlar arabanın çalışmasını engeller?


Motorlu araçların çalışmamasının birçok nedeni olabilir. Marş dönüyor ve kıvılcımlar çıkıyorsa, arabanızın çalışmaması benzin sistemiyle ilgilidir. Eğer aracınız benzin doluysa, soruna yol açabilen pek çok alt başlık olabilir.

Sorunu tanımlamak kolay olmayabilir ancak bazı kontrollerle bu ihtimalleri daraltabilirsiniz. Böylece tamirciye de daha az para kaptırırsınız. İşte aracınızda öncelikle bakılması gereken bazı noktalar:

Elektrik devreleri: Yakıt enjeksiyon sisteminizde pek çok elektrik devresi bulunmaktadır. Her yakıt enjektörünün üzerinde bir devre vardır. Ayrıca emme bölgesinin hava alma kısmında ve silindir kapağında da devre bulunur. Kısacası bulduğunuz her elektrik devresini kontrol etmek emin olmanızı sağlayacaktır.

Benzin pompası ve röle: Benzin pompasını kontrol etmek için, eğer ekipmanınız varsa yakıt sisteminize basınç testi yapabilirsiniz. Bu tarz ekipmanlar çoğumuzda olmadığından ilk olarak elektrik devrelerini kontrol ederiz.

Benzin pompasının pozitif tarafına bir akış testi uygulayın. Anahtarın “çalışır” pozisyonda olduğundan emin olun. Eğer akış varsa, bir sonraki adıma geçin. Eğer yoksa sigortaya bakın. Eğer sigortada da sorun yoksa, arabanızdaki sorun röle benzin pompasındadır.

Benzin filtresi: Eğer benzin pompası sorunsuz çalışıyor ve benzin hala motora gitmiyorsa, sorun tıkalı benzin filtresi olabilir. Her 20 bin kilometrede bir benzin filtresini değiştirmeniz gerekir. Eğer tıkanmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız hemen kontrol edin ve değiştirin.

Yukarıda saydıklarımızı, kendi başınıza kolayca ve basit aletlerle kontrol edebilirsiniz. Yakıt sisteminizde, bakılması gereken daha pek çok başka unsur vardır. Fakat elinizden gelmiyorsa ve yeterli ekipmanınız yoksa, işi profesyonellerine bırakmak en doğru seçim olacaktır.