Sağlık > Omurga Hastalıkları

Bel fıtığı nedir?


Bel fıtığı, modern insanın en çok yaşadığı sağlık sorunlarından birisidir. Genelde şiddetli bel ağrılarıyle ortaya çıkan bel fıtığı günümüzde duvar yazılarında dahi oldukça popüler olacak kadar sık rastlanan bir hastalık olarak karşımıza çıkmakta.

İnsan belinde 5 adet omur kemiği bulunur. Bu kemikler arasında da “disk” adı verilen yapılar bulunur. Bunların yer değiştirmesi sonucunda çıkan ağrılı durumların tamamına bel fıtığı adı verilir.

Neden olur?
Vücudun temel iskelet yapısını oluşturan “omur”lar arasında sürtünmeyi azaltan bir yapı bulunur. Bu yapının aşınması/bozulması sonrasında omurlar yerinden oynayabilir. Bu da ağır kaldırma, ters harekette bulunma gibi durumlarda gerçekleşebilir.

Uzmanından öğrenin: Bel fıtığı teşhisi nasıl konur?

 

Belirtileri
Bel ve bacak ağrısı en sık rastlanan şikâyetlerdir. Bazı durumlarda hareket kısıtlılığı, vücudun dengesinin bozulması gibi belirtiler de görülebilir. Ağrıyla birlikte bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kuvvet kaybı görülebilir.

Kimlerde görülür?
Bel fıtığı en çok görülen rahatsızlıklardan biridir. Birçok insanda görülür. Ancak yaşantısı gereği az hareket eden insanlarda daha sık gözlenen bir rahatsızlıktır. Ayrıca sık sigara ve alkol kullanımı, stres gibi sinir sistemini zorlayabilecek hareketler de bel fıtığına sebep olabilir.

İzleyerek öğrenin: Bel fıtığı hastalarının yaptığı yanlışlar nelerdir?


Nasıl önlenir?
Bol egzersiz yapmak, oturma ve yatma pozisyonlarına dikkat etmek bel fıtığını engellemek için oldukça önemlidir. Bunun yanında stresten uzak durmak, sigara ve alkol kullanmamak, bedensel faaliyetlere başlarken ısınma hareketleri yaparak bel fıtığından uzak durulabilir.