Sağlık > Omurga Hastalıkları

Bel fıtığı nasıl tedavi edilir?


Dünya üzerinde en sık rastlanan hastalıklardan birisi olan bel fıtığının birkaç farklı tedavi şekli bulunur. Öncelikle duvar yazılarına sık sık konu olan bel fıtığı tedavisinde yöntemlerin tercih edilmesi gerektiğini akılda tutmak ve doktora başvurmak gerekiyor.

Uzmanından öğrenin: Bel fıtığı nasıl tedavi edilir?


Öncelikle modern tetkit metodları uygulanarak bel fıtığının seviyesi tespit edilir. Bu tespite göre tedavinin ne yönde seyredeceği de belirlenir.

Fizik tedavi
 

Bel fıtığı ileri seviyeye varmamış ise cerrahi müdahaleye gerek duyulmaz. Hastaya antienflamatuar ilaçlar, ağrı kesici ve kas gevşetici verilir. Fizik tedavi uygulanır. Bu seviyede hastanın sert bir yatakta yatması tavsiye edilir. Bu konuda modern tıpta çeşitli yöntemler bulunur. Lazer tedavisi, bazı egzersizlerin uygulanması ile bel fıtığı tedavi edilmeye çalışılır.

Cerrahi yöntemler
 

Bel fıtığı ileri seviyedeyse cerrahi müdahaleye gerek duyulur. Bu, tıbbi olarak son çare olarak görülür. Zira günümüzde bel fıtığı genel olarak cerrahi müdahaleye gerek duyulmadan çözülebiliyor. Ancak hastalığın ciddi şekilde ilerlediği durumlar ameliyat tercih edilir.
 

İzleyerek öğrenin: Bel fıtığı tedavisinde ameliyat ne zaman şart olur?

Ameliyat yöntemi olarak açık cerrahinin yanında çok daha ileri ve hasta için kolay yöntemler uygulanabilir. Radyolojik bulgulara göre lokal anesteziyle uygulanan çeşitli yöntemleri bel fıtığı ameliyatı için uygulamak mümkündür.

Günümüzün en sık rastlanan hastalıklarından birisi olan bel fıtığının tedavi yöntemleri her geçen gün ilerlemekte. Dolayısıyla her geçen yıl bel fıtığı daha kolay tedavi edilebilir bir hale gelirken, diğer yandan modern yaşam biçimleri sebebiyle daha sık rastlanan bir hastalık haline de geliyor.