Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Bebekleri emzirdikten sonra gazları nasıl çıkarılır?


Bebekler meme emmeye başladıkları andan itibaren gaz sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Bu nedenle bebekleri emzirdikten sonra mutlaka gazlarını çıkarmak gerekir. Annenin beslenmesine veya meme emerken yutulan havanın yoğunluğuna bağlı olarak gaz sorunu bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. 6 aydan sonra ek gıdaya geçen bebeklerde de yine beslenmeye bağlı olarak gaz sancıları görülebilir.

Uzmanından öğrenin: Bebek gazı nasıl çıkarılabilir?

  • Öncelikle bebeğinizi besledikten sonra vakit kaybetmeden ilk olarak gazını çıkarmayı unutmayın. Eğer meme emmeyi bırakan bebeğinizin gazını çıkarmak için bir süre beklerseniz, gaz sindirim sistemine geçmeye başlayacaktır ve bu da bebeğinizin sancılanmasına neden olacaktır.
  • Karnı doyan bebeğinizi vakit kaybetmeden kaldırın ve midesi omzunuzun üzerine oturacak ve kafası havada duracak şekilde tutun. Unutmayın, bebeğinizin kafası değil midesi omzunuzun üzerine gelmelidir.
  • Kendisini geriye atmaması için bebeğinizi bir elinizle sırtından tutun. Diğer elinizle ise poposuna aşağıdan yukarı doğru hafifçe vurun. Bu şekilde iki kez gaz çıkarmasını sağlayın.
  • İsterseniz bebeğinizin gazını yüzükoyun yatırıp sırtını sıvazlayarak da çıkarabilirsiniz. Ancak bebeğinizi gazını bu yöntemle çıkardıktan sonra bir süre daha yüzükoyun yatırmaya devam edin.

İzleyerek öğrenin: Bebek beslendikten sonra gazı nasıl çıkarılır?