Anne & Çocuk > Ebeveyn Rehberi

Bebeklere banyodan sonra nasıl bakım yapılır?


Yenidoğan bebekleri ile ilgili hemen her konuda heyecanlı ve kaygılı olan anneler için önemli olan konulardan biri de bebeğin banyo sonrası bakımıdır.

Yenidoğan bebeklerin ciltleri oldukça hassas ve yumuşaktır. Bu nedenle bebek cildinin özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken en önemli şey; bebeğinizin cildine uygun ürünleri seçmeniz. Yetişkinler için üretilen ürünler bebeğinizin hassas cildi için uygun değildir ve bebeğinizin cildini tahriş edebilir. Sadece bebekler için üretilen ürünler banyo sonrası bakımı için daha uygun olacaktır. Bebek losyonu ve bebek yağları banyo sonrası cilt bakımı için idealdir. Ancak bebek pudralarından mutlaka uzak durun!

Uzmanından öğrenin: Yıkanan bebek nasıl kurulanmalı?

  • Bebeğinizi yıkadıktan sonra temiz ve yumaşak bir havluyla hafifçe kurulayın.
  • Bebek losyonu veya bebek yağını bebeğinizin cildine hafif hareketlerle masaj yaparak yedirin.
  • Masaja boyundan başlayın ve hafifçe bebeğinizi rahatlatacak şekilde ilerleyin.
  • Kollarına omuzdan başlayarak ve yuvarlak hareketlerle masaj yapın; avuçiçlerini ve parmaklarını da hafifçe ovalayın.
  • Bacaklarına yukarıdan aşağıya doğru ve yine yuvarlak hareketlerle masaj yaparak bebek losyonu veya bebek yağını iyice yedirin. Ayak tabanını ve parmaklarını da hafifçe ovalayın.
  • Bebeğinizin ön kısmını yağladıktan sonra hafifçe yana çevirin ve bir elinizi boynunun altından destekleyerek diğer elinizde sırtına da aynı işlemi uygulayın.

İzleyerek öğrenin: Banyo sonrası bebeğin bakımı nasıl yapılmalı?