Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Bebeklerde kusma neden olur?


Kusma başlı başına bir hastalık değil, birçok hastalığın bulgusudur. Bebekler ilk haftalarında, bir sağlık sorunu olmaksızın kusabilirler.

Bebeğin günde bir veya daha çok öğünde, yediği yemeğin küçük bir kısmını artık halinde ağzından çıkarması normaldir. Bu davranış zaman içinde daha seyrek görülmeye başlanır ve 7 ile 8. ayın sonunda biter.

Bebeklerde kusma bazen hatalı besleme teknikleri sonucu hava yutmalarından kaynaklanabilir. Yemek yedirildikten sonra gazı çıkarılmadan yatağa konan bebek, yuttuğu hava ile birlikte bir miktar yemek artığını da çıkarır.

Videoyu izleyin: Bebeklerde hangi kusmalar normal kabul edilir?

Annenin meme başının içeri dönük olması da meme emen bebeğin hava yutmasına neden olur. Biberonla beslerken, eğer biberonun delikleri çok küçükse beslenme gereğinden uzun sürebilir; bu sırada bebek aşırı hava yuttuğundan midesi gerilip kusabilir.

Bebeği kalori yönünden zayıf mamalarla veya gereğinden az sıklıkta beslemek gibi aşırı beslemek de mide rahatsızlığı ve kusma yaratabilir. Beslenme sonrası bebeğin fazlaca hareket ettirilmesi kusmaya neden olabilecek bir başka faktördür.

Bebeklerde kusma ciddi hastalıkların işareti de olabilir. Yeni doğan bebeklerde kusma yemek borusu, yemek borusu ile solunum yolları arasındaki açıklık, bağırsak darlığı veya yokluğu, mideden bağırsağa giden yolun kasılması, anüste kapalılık gibi hastalıkların işareti olabilir.

Doğuştan metabolizma hastalıkları da kusmaya yol açabilir. Sağlıklı çocuklarda ani kusma durumunda üst solunum yolu enfeksiyonu, bağırsak ve mide hastalıkları, zehirlenme, menenjit gibi ihtimaller düşünülmelidir.

Videoyu izleyin:
Bebek kusarken ne yapmak gerekir?