Anne & Çocuk > Doğum Sonrası

Bebeklerde gaz sancısını azaltmak için anneler nasıl beslenmeli?


Bebeklerde gaz sancısının net etkeni bilinmediği için kesin bir tedavisi de yok. Kolik ağlamalarının görüldüğü 3 aylık dönem içinde bebeğin daha rahat bir bebeklik dönemi geçirmesi için annenin ve babanın hem sabırlı, hem de dikkatli olması gerekiyor.


 

Bebeğin kolik ağlamalarında, emziren annenin beslenme biçiminin büyük oranda etkisi var. Bu nedenle anne bu dönem içinde beslenmesine azami düzeyde dikkat etmeli.

1. Kafeinli içeceklerden uzak durun

Annenin aldığı besinlerin emzirme sırasında bebeğe geçmesi sırasında kolik atakları artar. Emzirmenin ilk 3 ayı boyunca anneye bebeği etkileyebilecek kafeinli besinler tavsiye edilmiyor. Kafein içeren besinler arasında çay, kahve, kola vb. içecekler var.

2. Bebeklik reflüsü şikayetini artıran gıdalardan kaçının

Kolik ağlama nöbetini artıran ya da ona benzer bulgu veren etkenler arasında gastroözofageal reflü denilen, mide içeriğinin yemek borusuna doğru kaçması söz konusu. Bu yüzden reflüde, reflüyü artırabilecek besinlerden annenin uzak durması gerekiyor. Bunlar çikolata, kuruyemiş gibi besinler.

3. Reflü şikayetini azalmak için beslenme pozisyonuna dikkat edin

Reflüyü azaltmak için ise bebek 45 derece eğimle beslenmeli. Bebek besledikten sonra mutlaka bir 15 - 20 dakika ya da yarım saat anne kucağında dik tutulmalı.

Bebeğin yatış pozisyonuna dikkat edildiğinde ve 45 derece eğimle sağ yanına yatırıldığında reflü azalır ve bu sayede bebeğin ağrısı daha az olur.
 
4. Emzirme döneminde inek sütü içmeyin

Annenin aldığı süt proteini bebeğe geçtiği zaman kolik ağlamalarında artış görülebiliyor. Bu yüzden annenin bu dönem için inek sütünden uzak durması gerekir.

 

Videoyu izleyin: Emziren anneler nasıl beslenmeli?


 

Fotoğraf: gabi menashe