Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Bebeklerde fıtık nasıl gelişir?


Fıtık, bir organın oluşması gerekenden farklı bir yerde gelişmesi hastalığına denir.

 

Bebeklerde genellikle doğumdan kaynaklanan anormallikler nedeniyle fıtık oluşabilir. Çocuklarda en sık görülen çeşitleri kasık ve göbek fıtıklarıdır.


Yeni doğan bebeklerde kasık fıtığı binde 10 ile 20 oranında, erkek bebeklerde kızların 4 katı oranında görülür. Erken doğan veya doğum kilosu düşük olanlarda daha da sık rastlanır. Vakaların çoğu bebeğin 6 ay-1 yaş aralığında gelişir.


Videoyu izleyin: Kasık fıtığı neden olur?

 

Kasık fıtığında bağırsağın bir bölümü kasığa doğru girmiştir ve uyluk ile karnın birleşim yerinde bir yumruk şeklinde kendisini gösterir.

 

Bebek ağladığında yumru gözle görünür hale gelir. Kasık fıtığı en kısa sürede tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır ve tedavi biçimi ameliyattır.

 

Göbek fıtığına kız bebeklerde ve doğum kilosu düşük olanlarda daha sık rastlanır. Göbek halkası tam kapanmadan önce iç organların buradaki boşluktan girip çıkması sonucu bölgede şişlik oluşur.


Videoyu izleyin:
Göbek fıtığının belirtileri nelerdir?

Çapı 1 ile 5 santimetre arasında değişen göbek fıtıkları genellikle zararsızdır ve kendiliğinden, çoğunlukla bebek 1 yaşını doldurana kadar kapanır. Bu yüzden çocuklarda görülen göbek fıtıkları daha ciddi bir vakaya dönüşmediyse 4 yaşına kadar izlenir.