Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

Bebekler neden toprak yer?


Pek çok annenin karşılaştığı bu durum 6-24 ay arası süt bebeklerinde görülen içgüdüsel bir davranıştır.

 

Demir eksikliğine bağlı olarak gelişen bu davranışta bebekler genellikle ulaşabilecekleri noktadaki toprağı yeme eğiliminde olurlar.  


Kolay ulaşılırlığı bakımından evlerdeki çiçek saksılarıyla park ve bahçeler bebeklerin bu davranışlarını karşıladıkları yerlerdir. Bunun dışında bazı bebekler kireç taşı ve çimento parçalarını ısırmaya çalışırken bazıları da ayakkabıların altını yalar.


Toprak yemenin etkileri


Hissettiği demir eksikliğini bilinçsiz bir şekilde bu yolla gidermeye çalışan bebek, pek çok hastalığa davetiye çıkarabilecek mikrop ve bakteriyi de böylece vücuduna alır.
Bu durum yaygın olarak bağırsaklarda parazite neden olur.

 

Halk arasında solucan olarak tanımlanan organizmaların bazıları somut biçimde bebeğin dışkısında görülebilirken bazıları da belirti vermeden bağırsak içinde aylar boyu yaşayabilir.

 

Vücuda alınan bakteriler parazite neden olsa da aslında zararlı olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü bu parazitler bebeğin hastalıklara karşı savunma gücünü geliştirip bağışıklık sistemini güçlendirir. Sterilize edilmiş ortamda yaşayanlara göre bebekleri daha güçlü kılar.


Bebeğinizde toprak yeme, ayakkabı altı yalama, taş ve çimento yemeye çalışma gibi davranışlar gözlemlerseniz bunun demir eksikliğine bağlı olduğunu düşünerek bir çocuk hastalıkları uzmanına başvurabilirsiniz.


Demir eksikliğinin nedenleri

  • Prematüre doğumlar
  • Çoğul gebeliğe bağlı doğumlar
  • Bebeğin büyüme evresinin hızı
  • Yetersiz ya da yanlış beslenme
  • İnek sütünün aşırı miktarda tüketilmesi
  • Fizyolojik kan kayıpları

Fotoğraf: BadrNaseem (Flickr)