Anne & Çocuk > Doğum Sonrası

Bebek için gerekli giysiler nelerdir?


Bebeklerde boy ve kilo artışı hızlı olduğundan, giysilerini önceden ve farklı dönemlerini hesaba katarak hazırlamak hayatı kolaylaştırır.

 

Bebek giysisi alırken öncelikle makinede yıkanabilir olmalarına ve bebek cildine zarar vermeyen doğal ve yumuşak kumaşlardan üretilmiş olmalarına dikkat etmelisiniz.


Videoyu izleyin: Bebek giysileri nasıl yıkanır?

Bebekler için en sık ihtiyaç duyulan giysi çeşitleri şunlardır:


Zıbın: Özellikle ilk aylarda en çok ihtiyaç duyulan pratik bir giysidir. Bebek odasının sıcak olduğu zamanlarda ve yaz aylarında kullanmak için kolay yıkanıp kurutulabilen, bebeği rahatsız etmeyen ince dokumalı kumaşlardan yapılmış, kısa kollu zıbınlar tercih edilmeli. Kış aylarında, bebek odasının ısısı düştüğünde ve özellikle bebeğin kilosu düşükse uzun kollu, merserize kumaştan zıbınlar kullanılmalı.


Fanila: Bebeği daraltmamak için geniş yakalı ve çıtçıtlı modeller seçilmeli. Yaz aylarında fanila yerine askılı atlet bluzlar da giydirilebilir.


Tulum: Patikli, kısa kollu ve bacaklı modelleri farklı amaçlarla kullanılır. Tulumlar yeterince bol olmalı, vücudu sıkmamalı. Patikli tulumlar serin ve soğuk havalar için uygundur. Boyun ve bacak arası ile ağ kısmı çıtçıtlıdır. Eldivenli tulumlar, bebeğin ellerini görüp tanımasını geciktireceği için tercih edilmemeli. Kısa kollu ve bacaksız tulumlar yaz aylarında kullanılır, kolay bez değiştirilen çıtçıtlı modeller daha kullanışlıdır.


Videoyu izleyin: Yeni doğan bebeği nasıl giydirmeliyiz?

Hırka: Sık dokunmuş hırkalar bebeğin oynarken elini ve parmaklarını incitmesini önler. Hırkanın yününün uzun tüylü olmamasına da dikkat edilmeli. Uzun kollu, geniş yakalı modeller tercih edilmeli.


Başlık: Bebeğin başını soğuktan ve sıcaktan korumak için dışarıda olduğu gibi zaman zaman iç mekanlarda da başlık kullanmak gerekebilir. Soğuk havalarda bebeği gezdirirken kafasında mutlaka yünlü, çeneden bağlamalı bir başlık bulundurun. Çok soğuk havalarda, bebek odası yeterince ısınmıyorsa odada da başlık takılabilir. Yazın ise güneşten korumak için ince ve açık renk kumaştan güneş başlıkları kullanılmalı.


Gecelik: Gecelik bebeklerin gece uykularını kolaylaştırdığı için tercih edilmeli. Özellikle yeni doğan ve ilk aylarındaki bebeklerde kullanılması faydalı olacaktır. Tamamen doğal malzemeden üretilmiş, uzun kollu, baştan kolay geçen geniş yakalı modeller seçilmeli.