Astroloji > Tüm Burçlar > Başak Burcu

Başak burcundan olanların genel özellikleri nelerdir?


Başak Burcu (23 Ağustos – 22 Eylül)
Yönetici gezegeni: Merkür
Elementi: Toprak
Niteliği: Değişken

Uğurlu sayısı 6 olan Başak burcunun uğurlu taşı koyu safir ve zebercet, kıymetli madeni ise cıva. Analizci, dost canlısı ve titiz olan Başakların en olumsuz taraflarından biri ise titizliğinin kimi zaman mükemmeliyetçiliğe varması ve kolay beğenmez olması.

Dostlarına göre esprili, alçak gönüllü ve dikkatli olan Başaklar kimi zaman işgüzar ve aceleci olsalar da, işini hakkını verecek şekilde yapmaları ve ustalık yönleri nedeniyle çevreleri tarafından sevilirler.

Sorumluluk onların ikinci adıdır. İdealist ve hırslı olmaları da sorumluluklarının sonuna kadar arkasında olmalarını sağlar. Detaycı ve hassas yanları en ufak hatayı bile görmezden gelemez.

Mizah anlayışı gelişmiş Başaklar, sorunları da en mantıklı şekilde çözmeye çalışır ve bu durumlarda ciddiyetinden ödün vermez.

Başak burcu ve evlilik


Adalet ve merhamet duygusu çok gelişmiş olan Başaklar ikili ilişkilerde sadık ve anlayışlı bir partner, şefkatli ve sevecen bir eş, çocuklarla olan ilişkilerinde iyi eğitmen rollerini üstlenir.

Onunla bir ilişki yaşıyorsanız ve size saygı duyuyorsa ömür boyunca güzel bir yaşamınız olacak demektir. Başaklar hayatı en güzel şekli ile yaşamasını çok severler. Özellikle evleri ile ilgili hep bir planları vardır. Üstelik bunu gerçekleştirmek için de yeterli gücü.

Eşlerine çoğu zaman sadık olan Başaklar, sevgililerinde kibarlık ve nezaket kadar temizlik de arar. Karşı cinsle olan ilişkisinde sadece sevgili değil dost da olabilmek, birlikle ortak hobiler edinmek, onunla eğlenebilmek ister.

Başak burcunun hırsı ve çalışkan olması onu her zaman için çevresindekilerden bir adım öne çıkarır. Ya iyi okullar bitirir ya da iyi bir iş kurar. Başak burcunun yanında ona ve ideallerine uyum gösterecek bir eşi de varsa, başaramayacağı şey yoktur.

Başarı onun için olmazsa olmazdır. Bu nedenle düzensizlik ve disiplinsizlikten nefret eder. Her şey yerli yerinde olmalıdır.

Olumsuz yönleri

Eleştirmeyi seven Başakların en olumsuz yönlerinden biri de fazla açık sözlü olmasıdır. Düşünceli olmasına düşüncelidir ancak hoşuna gitmeyen şeyleri doğrudan söyler ve bu durumda çok kırıcı olabilir. Bazen aşırıya kaçacak derecede temizlik hastası olması, ev hayatında partnerine zor anlar yaşatabilir.