Gezi > Avrupa Seyahati

Barselona'da mutlaka görmeniz gereken yerler nereleridir?


Barselona, Avrupa’nın hatta dünyanın en turistik şehirlerinden birisi.

 

İspanya’nın en büyük iki şehri arasında bulunan Barselona, marinası, sahilleri, insanları, yemekleri ve futbol tutkusuyla tüm dünyada tanınıyor.

 

Barselona’ya yolunuz düşerse görmeden asla dönmemeniz gereken yerler aşağıdaki gibi:

Uzmanından öğrenin: Barselona'da Mimar Antoni Gaudi'nin hangi eserlerini mutlaka görmeliyiz?


La Rambla
La Rambla için şehrin merkezi denilebilir. Şehrin en büyük meydanı Katalunya Meydanı ile rıhtımı birbirine bağlayan bu cadde Barselona’nın kalbinin attığı yer. En kaliteli lokantalardan turistik mağazalara, gece kulüplerinden kafelere kadar birçok sosyal mekân La Rambla’nın üzerinde veya çevresinde bulunur.

 

Üzerinde daima rastlayabileceğiniz sokak sanatçıları, Barselona'ya dair her şeyi bulabileceğiniz hediyelik eşya dükkânları ve şehrin sembollerinden La Boqueria (bir çeşit pazar) La Rambla’yla özdeşleşen noktalardan yalnızca birkaçı.


İzleyerek öğrenin: Barselona'daki La Sangara Familia'nın özellikleri nelerdir?


La Sagrada Familia
Katalan mimar Antoni Gaudi başlı başına Barselona’nın özdeşleştiği, ilham aldığı isimlerden birisi. Ünlü mimarın eserlerine şehrin dört bir yanında rastlamak mümkün.

 

Alelade evlerden büyük parklara kadar sayısız eserini Barselona şehrinde üretmiş Gaudi’nin en büyük eseri ise La Sagrada Familia. Modern mimariye göre inşa edilen La Sagrada Familia’nın yapımına 1882 yılında başlanmış ancak 1926 yılında Gaudi’nin hayatını kaybetmesiyle proje yarım kalmış. Yapımı bugün halen devam eden bazilika Barselona’nın kaçırılmaması gereken noktalarından birisi.

Uzmanından öğrenin: Barselona sanat açısından doyurucu bir şehir mi?


Camp Nou
Camp Nou ya da Nou Camp. Anlamı Katalancada “yeni saha”. Ancak Camp Nou’nun Barselonalılar için anlamını bu kelimelerle ifade etmek hiç de kolay değil.

 

Şehrin en büyük sembollerinden Barcelona futbol takımının mabedi olan Camp Nou aynı zamanda şehrin en önemli mekânlarından birisi. Özellikle son yıllarda kazanmadık kupa bırakmayan takımın popülerliği stadın ziyaretçilerini etkilemiş durumda. Stadın içerisinde son derece büyük de bir müze bulunuyor.

 

İzleyerek öğrenin: Nou Camp Stadı'nda Barcelona maçı izlemek için ne yapmalıyız?

 

Parc Güell
Bir başka Gaudi yapıtı olan Parc Güell, yalnızca kültür meraklıları için değil, şöyle derin bir nefes alıp eşsiz Barselona manzarasını izlemek isteyenler için de asla kaçırılmaması gereken bir mekân. Gaudi’nin eşsiz hayalgücünün bir eseri olan Parc Güell, Barselona’nın tepelerinden birisi üzerine yapılmış, mükemmel bir manzaraya ve sayısız sanat eserine sahip benzersiz bir park. Biraz yokuş tırmanmayı göze alırsanız güzel bir gün sizi bekliyor.

Uzmanından öğrenin: Barselona’da hangi müzeleri mutlaka görmeliyiz?


Picasso Müzesi
İspanya’nın ve dünyanın yetiştirdiği en büyük sanatçılardan Pablo Picasso, Barselona şehrinin gururlarından birisi. Yaşamının büyük bir bölümünü Barselona’da geçiren bu büyük ressamın yapıtlarından oluşan bir müze de Barselona’da Picasso takipçilerini ağırlıyor. Sanata ilgili olan herkesin görmesi gereken bir yer Picasso Müzesi.