Evcil Hayvanlar > Balık

Balıklar hangi sıklıkta beslenmeli?


Balıkları fazla miktarda beslemek, balık sahiplerinin en sık yaptığı hatadır. Fazla besleme filtreyi tıkar ve balıklara zararlı toksinler çöker. Bu yüzden paketlerin üzerinde bulunan uyarıları mutlaka okumak gerekir.

Balıkların doğasında aç oldukları ve yemek buldukları her an beslenmek vardır. Eğer gıda kaynakları çoksa, günde birden fazla kez yiyeceklerdir.

 

Diğer yandan, besin kaynakları azsa, günlerce besinsiz dayanabilirler. Bu yüzden balıklar çok fırsatçıdır ve buldukları her fırsatta yemlerin başına üşüşeceklerdir.

Ne zaman?

Besleme sıklığı balığın cinsine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak, çoğu balık günde bir beslenmeyle oldukça iyi gelişebilir. Ancak, bazı balık sahipleri balıklarını günde iki kez beslemektedir. Bir ya da iki kez olduğuna bakmaksızın, temel beslenme miktarı çok küçük tutulmalıdır.

Özellikle gece beslenmesi gereken balıklar dışında, zamanlama çok önemli değildir. Eğer akvaryumunuzda gece beslenen balıklardan varsa, geceleri ışığı kapatmadan hemen önce onları beslediğinize emin olun.

Günde bir kez besleme kuralına karşı bazı istisnalar vardır. Vejetaryen balıkların sık sık yemeleri gerekmektedir. Çünkü mideleri çok miktarda besini tutabilmek için küçüktür. Doğal ortamlarında, bütün gün uzun uzadıya bitkiler üzerinde otlarlar.

Bunlara günde birkaç defa küçük besinler verilmelidir ya da kemirmeleri için canlı bitkiler sağlanmalıdır. Yumurtadan yeni çıkmış yavrular ve genç balıklar tamamıyla gelişmemiştir ve yavrular için üretilmiş özel gıdalarla beslenmeleri gerekmektedir.

Ne kadar?

Yem miktarını ayarlamanın kolay bir yolu bulunur: Her yemlemede balığın beş dakikada tamamen tükettiği miktar verilmelidir. Eğer ne kadar vermeniz gerektiği konusunda kafanız karışıksa, balıkları az besleyin!

Her balık az beslenerek yaşayabilir ancak çok beslerseniz, yenmemiş gıda balıklar için zararlı olabilecek yan ürün üretir. Çok beslediğinizde yenmemiş yemleri derhal bir ağ ile sudan alın.

Son olarak sadece yemin miktarının değil, yemin çeşidinin de önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.