Evcil Hayvanlar > Balık

Balık beslemeye yeni başlayanların yaptıkları hatalar nelerdir?


Evde balık beslemek özellikle çocukların hayvan sevgisi ile tanışması için en kolay yöntemlerden biri. Ancak küçük çocuklar balık beslerken onlara zarar verecek birçok yanlış yapabilir. Anne babaların bu konuda bilgi sahibi olması balıkların uzun süre yaşamasını sağlayacaktır.

Balık beslerken en sık yapılan yanlışlar şöyle:

Çok küçük akvaryumla başlamak

Mini akvaryum paketlerinin yaygınlaşması ile küçük akvaryum seçmek cazip hale geldi. Fakat yeni başlayanlar için küçük akvaryum seçmek, çekici gelen bir hatadır. Neden? Çünkü su hacmi küçük olduğunda, anahtar su parametreleri çok hızlı değişir ve hata payı bırakmaz.

Deneyimli bir akvaryumcu bile küçük bir akvaryumla sınanabilir. Hobi olarak yapan yeni başlayanlar ise önceden hiç deneyimleri yoksa 60 litrenin altındaki akvaryumlardan uzak dursunlar. Unutmayın, daha büyük bir akvaryum, balığın üzerindeki hata etkisini azaltır.

Kısa sürede yeni balık eklemek

Yeni akvaryum sahipleri çoğunlukla akvaryumu yeni kurdukları gün bile balık eklemeye istekli olurlar. Bir kısmı şanslıdır ama birçoğu balıkların bir kısmını ve hatta tamamını kaybedecektir. Burada sorun yeni bir akvaryumun içindeki suyun henüz dengelenmemiş olmasıdır.

Suyun içinde gazlar, mineraller, ağır metaller ve yerel su arıtma tesislerinin kimyasalları çözünür. Su kimyasalları konusunda ayrıntılı detaylara girmeden, suyun içindeki çözünmüş bileşenlerin balıklara zararlı olacağını söylemek yeterlidir.

Akvaryum suyu zararlı maddeleri etkisizleştirmek için 1 gün bekletilmelidir. Böylece çözünmemiş gazların yok olması ve Ph seviyesinin dengelenmesi sağlanmış olacaktır. Ancak o zamandan sonra balık akvaryuma konabilir.

Bir seferde çok sayıda balık eklemek

Balık sahibi tüm akvaryumu balıkla doldurmaya isteklidir. Maalesef, çok sayıda balığı aynı anda akvaryuma eklemek bir başka yeni başlayan hatasıdır. Bakteri kolonisi tam olarak oluşmadan, bir akvaryum balıklar için güvenli değildir. Öncelikle sadece birkaç dayanıklı balığı koyun ve amonyak ve nitrit seviyelerinin ikisi de artana kadar bekleyin.