Evcil Hayvanlar > Balık

Balık beslemeye yeni başlayanlar nelere dikkat etmeli?


Yeni balık sahipleri için akvaryumu gereğinden fazla doldurmak oldukça yaygındır. Deneyimli birinin başarıyla yirmi küçük balığı, 40 litre suda beslemesi mümkünken, bir acemi için bunu denemek bir felaketle sonuçlanabilir.

Balık başına su kuralında tartışma sürmektedir ancak bu başlamak için elverişli bir temel kıstas sağlar. Akvaryumun içindeki su miktarını tam ölçebilmek için çakılları ve süslemeleri hesaba katmamanız gerekir.

60 litre su alan bir akvaryum toplam boyu 40 cm’yi aşmayan bir balık sürüsünü beslemenize izin verecektir. Her şeye rağmen maksimum değerin altında kalmak her zaman daha akıllıca olacaktır.

Birbiriyle geçinemeyen balıklara sahip olmak

Yeni akvaryum sahipleri çoğu zaman balıkların doğal ihtiyaçlarını bilmeden kendilerine yakın görünen balıkları seçerler. Kimi balıklar birbirleriyle kavga edebilir ya da tamamen farklı su koşullarına gereksinim duyabilirler. Her iki şekilde de bu balıkların bir arada tutulmaması gerekir.

Akvaryum sakinlerini seçerken, her zaman her türü iyice araştırın ve aynı su şartlarında yaşayabilen, barışçıl balıkları seçin.

Fazla besleme

Balık sahiplerinin yaptığı hatalardan biri de balıklarını fazla beslemektir. Balıklar fırsatçıdır ve her zaman yemek isterler. Sadece aç görünmeleri, her zaman beslenmeye ihtiyaçları olduğu anlamına gelmez. Onları beş dakika içinde tamamen tüketilenden fazla beslemeyin.

Başlangıçta balıkları günde bir kereden fazla beslemeyin. Sonraki aşamada amonyak ve nitrit seviyesinin yüksek olduğu kritik zamanlarda üretilen atıkları azaltmak için bir ya da iki günde birden daha sık beslemeyin. Balıklar besinsiz birkaç günden fazla idare edebilir ve herhangi bir hastalığa yakalanmazlar.