Sağlık > Cilt Sorunları

Ayak kokusunu giderme yolları nelerdir?


Ayak kokusu, ayakta bulunan bakterilerin faaliyetiyle ortaya çıkan bir sorundur.

 

Nemli kalan ve havayla temas etmeyen ayakta, sıcaklıkla doğru orantılı olarak çeşitli mikroorganizmalar ürer ve hoş olmayan bir kokuya neden olur.

 

Her gün aynı ayakkabıyı giymek, ayakkabının hava almaması ve nemini kaybetmemesi nedeniyle ayak kokusuna zemin hazırlar. Sık sık ayakkabı değiştirmek ayak kokusundan korunmanın yollarından biridir.


Videoyu izleyin: Ayak kokusu nasıl önlenebilir?

 

Ayaklarımızı vücudumuzun kalanından daha sık, mümkünse her gün yıkayarak ve kurutarak temizlemek gerekir. Böylece koku yapan bakterilerin ayakta kalması önlenir.

 

Sentetik içerikli çoraplar ayağın nemini almaz, havayla temasını da engellediğinden nemli ve sıcak kalmasına neden olur. Böylece bakteri üremesi ve koku oluşması için çok uygun bir ortam oluşur. Bunu önlemek için pamuklu, gözenekleri sayesinde ayağın oksijenle temasını sağlayan çorapları tercih etmek gerekir.

 

Aynı çorabı uzun süre giymek de aynı nedenlerle ayak kokusunu artıran bir faktördür, sık sık çorap değiştirmek ayak sağlığı ve kokuyu önlemek için önemli bir önlemdir.

 

Bu önlemlerin yetmemesi durumunda, ayakta mantar vb. gibi bir cilt sorunu olup olmadığı araştırılmalı, gerekirse bir uzmana danışılmalıdır. Eğer tıbbi tedavi gerektiren bir sorun yoksa ve ayak kokusu halen yoğunsa, çeşitli kozmetik ürünlerden faydalanılabilir.

 

Bu durumda koku üreten mikroogranizmaları azaltan ilaç ve losyonlar kullanılarak ayak kokusu sorunu çözülebilir.


Videoyu izleyin: Ayak kokusuna neden olan terleme nasıl geçirilir?