Evcil Hayvanlar > Köpek

Avustralya Silky Terrier nasıl bir köpektir?


Ülke: Avustralya

Kod: FCI 236/3.4

Ortalama boy: Dişi ve Erkek 23-25 cm

Ortalama ağırlık: Dişi ve Erkek 4-5 kg

Renk: Mavi, gri, kahverengi

Yaşam süresi: 11-14 yıl
 

Videoyu İzleyin: Köpeklerde kısırlaştırma yapmadan kızgınlık önlenebilir mi?

 

Terrier ailesinin bu sevimli üyesi Avustralya ve Yorkshire Terrier'den üretilmiş bir ırktır. 1800'lü yıllarda Avustralya kıtasında ortaya çıkmıştır.

 

Önceleri fare avlamada kullanılan bu köpek daha sonra boyutlarının elverişli olması sayesinde sıklıkla evde beslenmeye ve yalnız yaşayan kişilerin dostu olmaya başlamıştır. Evde bakması gerçekten kolaydır. Erken dönemde verilecek bir eğitimle apartman dairelerine bile uyum sağlayabilir.

 

Oldukça enerjiktir. Kazmaya ve kovalamaya meraklıdır. Çok hızlı bir köpektir. Koşarken kolay yön değiştirir. Genleri onu kendinden küçük cisimlerin peşinde koşması için yönlendirebilir.

 

Koruyucu köpek olarak kullanılabilmesine karşın bu koruma sadece sizi uyaracak kadardır. Boyutları nedeniyle caydırıcılığı fazla değildir. Akıllıdır ve kolay eğitilir. Ancak diğer hayvanlarla uyum konusunda sıkıntı yaratabilir.

 

Yavruluktan yetişkinliğe geçerken renk değiştiren bu ırk düzenli bakım isteyen tüylere sahiptir. Kuyruğu kesilir. Günlük hareket ihtiyacı karşılandığı sürece evde bakılabilir.


Videoyu İzleyin: Köpekler ne zaman çiftleştirilmeli?