Gezi > İstanbul

Avrupa'nın en güzel camisi neresidir?


Newsweek dergisinin 2007 yılındaki bir sayısında “Avrupa’nın en güzel tarihi camisi” olarak gösterilen Rüstem Paşa Camii görülmeye değer onlarca özelliğiyle hem yerli hem de yabancı turistlerin ilgi odağındadır.
 

Uzmanından öğrenin: Mimar Sinan Ayasofya için ne tür çalışmalar yaptı?

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihribah Sultan’ın eşi Rüstem Paşa için yaptırılan cami, Mimar Sinan’ın başyapıtlarından birisidir. Eminönü Tahtakale’de Rüstem Paşa Mahallesi’ndeki Hasırcılar Çarşısı içinde yer alan cami, Rüstem Paşa’nın ölümünün ardından, tahminen 1561 yılında inşa ettirilmiştir.

Dikdörtgen üzerine oturtulmuş sekizgen bir plana sahip olan bu küçük caminin iki yanında birer merdiven yer alır. Caminin kubbesi dört kemer ve dört yarım kubbe ile desteklenmiştir. Kubbe eteklerine kadar çinilerle kaplı oldukça zarif bir camidir.

Yapımında özellikle İznik çinilerinin en kaliteli döneminin tüm motifleri kullanılmıştır. İznik’teki ocaklardan getirilen çinilerle çevrelenen cami, neredeyse çinicilik sanatı açısından bir müze niteliğindedir. En güzel çini kompozisyonlarının oluşturulduğu camide özellikle çok sayıda lale motifli çini kullanılmıştır.

İzleyerek öğrenin: Ayasofya ne zaman kiliseden camiye dönüştürüldü?