Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Ateşleme ile ilgili hangi sorunlar arabanın çalışmasını engeller?


Arabanızın neden çalışmadığını çözmeye çalışırken, olası marş sorunlarını masaya yatırıyoruz. Eğer motor harekete geçmiyorsa, ateşlenmez. Motorun harekete geçmesi arabanızın ateşleme sistemiyle ilgilidir.

Eğer sorunun ateşleme ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız, fazla düşünmeye gerek yoktur. İlk bakılacak yer bobinlerdir.

Bobin testi: Ateşleme bobininizi test etmek için, direnç ölçer bir multimetreniz olması gerekir. Eğer yoksa bobini kontrol edin ve gözle görülür bir bozulma varsa değiştirin.

Distribütör kapağı: Arabanızın çalışmamasına muhtemelen distribütör kapağı neden olmamıştır. Fakat özellikle yağışlı havalarda arızalı bir kapak arabanızın yolda kalmasına neden olabilir.

Distribütör kapağını çıkarın ve nemini kontrol edin. Eğer içerisinde tek bir damla su ya da toz bile varsa bir bezle kurulayın. Kurulanınca çalışacaktır. Kapakta kırılma veya çatlama olup olmadığına bakmakta da yarar vardır.

Bobinaj teli: Arabanız kırık ya da kısa devre yapan bir bobinaj telinden de çalışmıyor olabilir. Bobinaj tellerinde herhangi bir kırılma ya da ayrılma olup olmadığına bakın, daha sonra bir test aletiyle akımın sürekliliğini kontrol edin.