Gezi > Türkiye Gezileri

Assos'ta mutlaka görülmesi gereken yerler neresidir?


Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Behramkale köyünde bulunan Assos, üzerinde taşıdığı tarihi mirasıyla ünlüdür. Antik çağların en önemli yerleşim yerlerinden biri olan ve tarihinin MÖ 3000 yıllarına kadar uzandığı tahmin edilen Assos’ta mutlaka görülmesi gereken çok önemli tarihi değerler bulunmaktadır.

Edremit Körfezi ile Midilli adası arasında, bir tepenin üzerine kurulan Assos, seyrine doyum olmayan manzarasının yanı sıra Antik çağlardan günümüze çok önemli eserler taşımıştır.
 

İzleyerek öğrenin: Assos’a nasıl gidebiliriz?

Athena Tapınağı

Şehrin en yüksek noktasında yer alan tapınak adını Yunan Tanrısı Athena’dan alır. Efsaneye göre Athena, Troya Savaşı’nda Troyalı  askerlere tuzak kurup Yunanlıları desteklemiştir. Assos’un arkasındaki Kazdağları’nda düzenlenen tarihin ilk güzellik yarışmasında üç adaydan biri olmuş ama güzellik tacını Afrodit’e kaptırmıştır. Adını, zekası ve güzelliği ile ünlü işte bu tanrıdan alan tapınak, Assos limanının üzerinde yapılmış, Anadolu’nun Dor düzeninde yapılan ilk tapınağıdır. Kabartmalı frizleri ve işçiliğiyle dikkat çeken Athena Tapınağı’ndan günümüze sadece iki basamaklı podyum uzanmıştır.

Agora Tapınağı


Assos’un güney yamacında bulunan Agora Tapınağı MÖ 2. yüzyıldan izler taşımaktadır. Belirli bir süre sonra kiliseye dönüştürülen yapının özgün planına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Gymnasium

Antik çağlarda gençlerin bedensen ve toplumsal eğitim aldıkları Gymnasium, MÖ 2. yüzyılda yapılmıştır. Dört tarafı sütünlarla çevrili ve taş bir avlu şeklinde olan yapı görülmeye değer niteliktedir.

Video ile öğrenmek için tıklayın: Assos’ta ne yiyelim?