Gezi > Türkiye Gezileri

Assos nasıl bir yerdir?


Antik çağların en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Assos, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinin Behramkale köyünde bulunur. Edremit Körfezi’nin kuzeyinde, Midilli adasının karşısında yer alan Assos, Asya’nın batıdaki son noktası olarak bilinen Babakale’ye sadece 20 km uzaklıktadır. Andezit Kayalıkları üzerine, bir volkanın eteğine kurulmuş olan Assos’un tarihinin, MÖ 3000 yıllarına, yani Tunç Çağı’na kadar uzandığı tahmin edilmektedir.

Uzmanından öğrenmek için tıklayın: Assos (Behramkale) nasıl bir yerdir?


Troya’dan sonra bölgedeki en büyük antik kent olan Assos’un, Antik Yunan’ın kültürel tarihi açısından yeri ve önemi büyüktür. Antik Yunan döneminde, Yunanlı kolonistler tarafından Assos’ta bir felsefe okulu açılmış ve en büyük Yunan filozoflarından Aristoteles de bu okulda üç sene öğretmenlik yapmıştır.

Ege’yi yüksek bir tepeden izleyen Assos, bölgenin en çok ilgi gören tatil beldelerinden biridir. Hem üzerinde taşıdığı kültürel mirası hem de seyrine doyum olmayan manzarası ile sakin ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenlerin gözde beldesidir.

Bu antik yarımadanın iklimi ise Akdeniz ile Marmara iklimlerinin etkisi altındadır. Edremit Körfezi’ne bakan güney kıyısında Akdeniz iklimi, iç kısımlarda ise Marmara iklimi etkisini gösterir.

İzleyerek öğrenin: Assos’ta neler yapabiliriz?