Evcil Hayvanlar > Köpek

Aşı yaptırmak köpeğinizi nasıl korur?


Yavru köpeklere ilk aşıları 6 ila 8 haftalıkken yapılır ve 4 aylık olana kadar her 3 ila 4 haftada bir tekrar edilir. Bazı aşılar tek bir seferde karışık olarak verilebilir. Buna karma aşı denmektedir.

Köpeğinizin veterinerdeki ilk kontrolünde bir aşı takvimi belirlenir ve diğer sağlık kontrolleri yapılır. Bunların içinde kurt düşürme ve kalp kurdu önleme gibi tedaviler vardır.

Köpek eğer hasta ise veya ateşi varsa kesinlikle aşı yapılmamalıdır. Aksi takdirde aşı hem etkili olamaz, hem de köpeğin sağlık durumunun daha da kötüleşmesine neden olabilir.

Rutin veteriner ziyaretinde önce genel bir tetkik yapılır. Aşı yapma işleminin kendisi acılı değildir.  Bazı yavrular aşı sırasında hiçbir şey hissetmezken, bazıları çimdik ya da arı sokması benzeri acı hissedebilirler.

Köpeklerde bağışıklık

Köpekler aşıdan hemen sonra bağışıklık kazanmazlar, etkin hale gelmesi 5 ila 10 gün sürebilir. Ne var ki, halen anneden geçen antikorları taşıyan köpekler aşılardan etkilenmez. Anneden geçen antikorların olup olmadığını bilmek mümkün olmadığından bu aşılar her durumda yapılır.

Tam bağışıklık köpek 4 aylık olana ya da tüm aşılar tamamlanana kadar bilinemez. Bütün aşılar tamamlanmadan önce köpeğinizi diğer hayvanların bulunduğu ortamlara sokmaktan kaçının.