Gezi > Avrupa Seyahati

Arnavutluk'ta hangi şehirler gezilebilir?


Tiran: Başkent Tiran, dağlarla çevrili, çok ağaçlı bir şehirdir. Turistlerin uğrak yeri olan Dajti dağına gidebilir, şehri tepeden görebilirsiniz.


Tiran (Fotoğraf: the MaGe)


Durres: Arnavutluk'un eski şehirlerinden biridir. Tarihinde 3 kez sel felaketi yaşamıştır ve her seferinde yeniden kurulmuştur.

Balkanların en büyük amfitiyatrosu buradadır. Arnavutluk'un en uzun sahil şeridine ve en büyük limanına sahiptir.

Shkoder: Kuzey Arnavutluk'un en büyük şehridir. Turistlerin en çok ziyaret ettiği yer Rozafa Kalesi'dir.

Fier: Şehrin 13 kilometre dışında eski Yunan ve Roma kalıntıları bulunur. Ancak Apollonia'ya ait olan bu kalıntıların büyük kısmı halen yer altındadır.

Berat: Arnavutluk'un eski yerleşim yerlerinden biridir. UNESCO koruması altına alınmıştır. Osmanlı ve Arnavutluk mimarisine ait yapıları ile tanınır. Bu nedenle "1000 Pencereli Şehir" olarak da bilinir. İçinde yaşayanların olduğu, çok iyi korunarak bugüne kadar gelmiş bir kalesi vardır. Turistik açıdan ilginç bir şehirdir.

Gjirokaster / Eski Şehir (Fotoğraf: alwynt)

 

Gjirokaster: Arnavutluk'un kuzeyinde, UNESCO koruması altında olan bir şehirdir. Osmanlı döneminden kalma mimari eserler bulunur.

Şehrin tam ortasında, eskiden uzun yıllar hapishane olarak kullanılan büyük bir kale vardır. İçerisinde yer alan Askeri Müze ve Sanat Galerisi'ni gezebilirsiniz.

Gjirokaster, ülkeyi uzun süre yöneten komünist lider Enver Hoca ve uluslararası üne sahip yazar İsmail Kadare'nin doğum yeridir. Her ikisinin evi müze haline getirilmiştir.

Sarande: Arnavutluk'un kuzeyindeki şehir, muhteşem plajları ve ilkbaharda açan binbir çeşit çiçekleri ile ünlüdür.

Vlore: Güzel bir kıyı şehridir. Kuzeyinde görülmeye değer plajlar bulunur. İtalya feribotu buradan kalkar.