Gezi > Avrupa Seyahati

Arnavutluk nasıl bir ülkedir?


Başkenti Tiran olan Arnavutluk'un para birimi Lek'tir. Yüzölçümü 28.748 kilometrekare, nüfusu 2007 tahminine göre 3.600.523 kişidir.

Komşuları kuzeyde Karadağ, kuzeydoğuda Kosova, doğuda Makedonya Cumhuriyeti ve güneyde Yunanistan'dır. Batıda Adriyatik Denizi ve güneybatıda Yanya Denizi'ne kıyısı vardır.

Arnavutluk haritası

Ülkede Arnavutça konuşulur. Bunun dışında İtalyanca biliyorsanız rahat edebilirsiniz. Şehir merkezlerinde İngilizce konuşarak da anlaşabilirsiniz.

Arnavutluk'un saati Türkiye'den 1 saat ileridedir. Uluslararası telefon kodu 355, elektrik 220/50 Hz'dir. Avrupa tipi priz kullanılır.

Osmanlı etkisi

Arnavutluk 1912 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun egemenliğindeydi. Bu nedenle ülkede Osmanlı kültürünün etkisi halen yoğun bir şekilde görülür.

Arnavutluk'ta halk Müslüman kökenlidir. Ancak komünist dönemin etkisinden dolayı şu anda ateistler çoğunluktadır. Ortodoks ve Katolik Hıristiyan azınlığı da bulunur.

1967'de tüm camiler ve kiliseler kapatılmıştı. 1990'da dini faaliyetlere yeniden izin verildi.

Tiran'daki Sky Tower'dan çekilmiştir. (Fotoğraf: ooOJasonOoo)

Arnavutlar bizim gibi çok misafirperver bir millettir. Misafirlerden de kendilerine saygı gösterilmesini beklerler.

Otostop yaygın


Arnavutluk'un güvenilir bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. Her yer için geçerli genel güvenlik kurallarına uymanız yeterli olur. Geç saatlerde ıssız sokaklarda dolaşmamak, yanınızda çok miktarda nakit para taşımamak gibi.


Durres şehri (Fotoğraf: Davduf)

Ülkede otostop yapmak çok yaygındır. Siz de başparmağınızı kaldırarak bu ucuz seyahati gerçekleştirebilirsiniz. Tabii güvenlik açısından dikkatli olmak şartıyla.