Ev & Dekorasyon > Bahçe İşleri

Ardıç nasıl bir bitkidir?


Ardıç, Juniperus cinsinden, yapraklarını dökmeyen ağaç ve çalılardan oluşan, 70 kadar türe sahip bitkidir.

Genellikle Kuzey Yarımküre'de rastlanan koni şeklindeki ardıçların boyu 25 metreyi bulabilir, çalı durumunda ise 3 metrelik yüksekliğe ulaşabilir.

Ardıçlar iğne tipi yapraklara sahiptir. Renkleri yeşil, mavimsi, sarımsı hatta beyaz olabilir. Ardıç ağacının kozalakları ise genelde siyaha yakın renktedir.

Genelde doğada kendiliğinden yetişen bu tür çok uzun ömürlüdür. Ağaç formunda olanlar bahçelerin sınırlarını ayırmakta kullanılırken, çalı formlular bahçe yüzeyini örtmekte tercih edilir.

Başlıca türleri

Juniperus communis: Ülkemizde de sıkça görülen, Kuzey Yarımküre'de yetişen ardıç türü. Ağaç olarak yükselebileceği gibi çalı olarak da yayılabilir. Boyları 15-20 metreye ulaşan bu türün yapraklarının rengi mavi ve tonlarında olur.

Juniperus sabina: Kökeni Güney Avrupa olan ardıç türü. Mavi ve yeşil renkli yapraklara sahip bu türün boyu 4 metre civarındadır. Genelde çalı şeklinde yetişirler.

Juniperus chinensis: Kökeni Çin olan ardıç türü. Piramit veya koni biçimli olan türün boyu ender olarak 2 metreyi geçer. Mavi-yeşil yapraklara sahip bir ağaçtır.

 

Ardıç bakımı ile ilgili bilgi almak için şuraya tıklayabilirsiniz.
 

Fotoğraf: Vikipedi