Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Aracımızı nasıl çalıştırırsak daha az yakıt harcarız?


Eski sürücülerde aracı çalıştırdıktan sonra ısıtmak gerekir gibi bir düşünce vardır. Ancak yeni üretilen otomobillerde böyle bir ihtiyaç yok.

Aracı çalıştırdığınız an yağ pompası yağ basar ve 15 saniye içinde aracınız hareket etmeye hazır hale gelir.

Boşta gitmek

Eğer aracınız hareket halindeyse ve vitesi boşa atıyorsanız aracınız rölanti durumuna geçer ve daha çok yakıt harcar. Çünkü yeni sistem araçlarda aracınız viteste olduğu müddetçe kompresyonda bütün emisyonları kapalıdır ve aracınız yakıt kullanmaz.

Camlar açık gitmek

Aracın camlarının açık olması, aracın üzerine herhangi bir portbagaj bağlı olması veya aracın imalatından sonra eklenmiş spoyler, tampon ve geniş jant gibi aksesuarlar aracın daha fazla yakıt kullanmasına neden olacak unsurlardır.

Dolayısıyla aracımızı imalatçının ürettiği standart şekilde kullanmak, özellikle şehir dışındaki yollarda camların mümkün olduğunca kapalı kalması bize yakut tasarrufu yönünden fayda sağlayacaktır.

 

Araç bakımı

 

Gereksiz yakıt harcaması yapmamak için aracınızın düzenli bakımlarını da yaptırmanız gerekir çünkü araçtaki herhangi bir teknik sorun aracın daha fazla yakıt harcamasına neden olabilir.

 

Aracın yakıt sistemindeki enjektörler, enjektör pompası, yakıt pompası, hava filtresi, benzin filtresi gibi parçalar eskimiş ve bakımları yapılmamışsa, aracınız daha fazla benzin yakacaktır.

 

Fotoğraf: djtutusaus