Motorlu Araçlar > Araç Bakımı

Arabanız hangi elektrik sorunları nedeniyle çalışmayabilir?


Arabanızın anahtarını çeviriyorsunuz ve çalışmıyor mu? Ya da garip sesler mi çıkarıyor? Tüm bunlar, kötü bir güne başlıyorsunuz demektir.

Sorunsuz bir tespit için önden arkaya her şeyi gözden geçirmeli ve aracı bazı testlere tabi tutmalısınız. Bunların bazıları oldukça basitken, bazıları kabusa dönüşebilir. Yine de aracınızın hangi sebeplerle çalışmadığını anlamanız için size bazı ipuçları vereceğiz. Eğer aracınız çalışmıyorsa, şunlara bir bakın.

Elektrik aksamına bağlı sorunlar

Akünün aşınması: Zamanla, akünüzün bağlantı kablolarında tozlar birikebilir veya kimyasal aşınma gerçekleşebilir. Bu tür hasarlar, akünün, arabanın kalan kısımlarıyla iletişim kurmasını imkansız kılar ve çalışmamasına neden olur. Akünüzü temizleyin ve aracınızı tekrar çalıştırın.

Bitik akü: Aracınızın çalışmaması için en muhtemel sebep akünün bitmesidir. Eğer bir akü test aletiniz varsa ve amper ölçebiliyorsanız, akünüzün gücüne bir göz atın.

Eğer akünüzü test edemiyorsanız akü aktarma yöntemle, aracınızı başka bir aracın aküsüne bağlayarak çalıştırmayı deneyin. Başarılı olduğunuz takdirde, sorun kesinlikle akünüzdedir. Tekrar kendi akünüzü takın ve bağlantıları iyice temizleyip sağlam bir şekilde taktığınıza emin olun.

Yanlış kontak: Eğer akünüzü kontrol ettiğiniz halde yine de arabanız çalışmıyorsa, yanlış kontak yapmış olabilirsiniz. Anahtarı, ters yönde çevirin, eğer kırmızı ışık yanmazsa (ve akü bağlantı kablolarınız temizse) yanlış kontak yapmışsınız demektir. Eğer ışıklar yanarsa, anahtarı doğru yönde çevirin.

Gösterge ışıkları birçok arabada bu aşamada söner. Eğer emin değilseniz, farları yakmayı deneyin. Farlar açıkken arabayı hareket ettirmeye çalıştığınızda, farların hafifçe veya tamamen sönmesi gerekir. Tüm bunların olması, kontağınızda sorun olmadığını gösterir. Tersi bir durumda kontağın değişmesi gerekecektir.

Marş sisteminde temassızlık: Kimyasal aşınma sadece akü için geçerli değildir, elektrik sistemi bulunan her kısım bozulabilir. Marş sistemi de bu listeye dahildir. Yardımcınız varsa, marş sistemini bağlayan kablolarda akım olup olmadığına bakın. Marş sistemini diğer bölümlere bağlayan kablolar, gözünüze çarpan en küçük iki kablolardır.

Bu kontrol sırasında vücudunuzun herhangi bir bölümünün motorun hareketli kısımlarına yaklaşmamasına dikkat edin, her an motor çalışabilir ve yaralanmalar yaşanabilir.

Bir arkadaşınız kontağı çevirsin ve akımı test edin. Akım geldiği halde dönmüyorsa, bu kısmın değişmesi gerekir. Anahtarı çevirdiğinizde marş dönüyorsa, problem başka bir yerdedir.