Gezi > Türkiye Gezileri

Ankara'da hangi müzeleri görmeliyiz?


Ankara, tarihi İlk Çağlara kadar uzanan bir şehir. Hititlerin, Frigyalıların, Urartuların ve tabii ki Romalıların izleri de bunu doğruluyor. Selçuklular döneminde de bir geçiş noktası olarak önemini sürdüren kentte, Selçuklu mimarisinin izlerini de görmek mümkün. Osmanlı döneminde biraz ihmal edilmiş olsa da, cumhuriyetle birlikte yeni kurulan ülkenin başkenti olan Ankara, bu çerçevede modern hayata uygun bir imar planıyla yeniden tasarlanıp, geliştirilmiş bir şehirdir.

 

Müzeler şehri Ankara...

 

Müzeler Ankara için oldukça önemli bir yer tutuyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi, sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da sayılı müzeleri arasında. Müzede İlk Çağlardan başlayarak, Osmanlı dönemine kadar Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait çeşitli buluntuların yanı sıra, civar ilçelerde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen çeşitli örnekler de sergileniyor.

 

Anıtkabir yapılıncaya kadar Atatürk’ün geçici kabri olan Etnografya Müzesi, daha çok Selçuklu Devri eserlerinden örneklerin sergilendiği bir müze. Müzede Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihi ile ilgili eserleri içeren zengin bir kütüphane de bulunmakta. Resim ve plastik sanatlara ait eserlerin yer aldığı, sergi salonlarında hemen hemen sürekli yerli-yabancı sanatçıların  sergilerinin düzenlendiği Devlet Resim ve Heykel Müzesi de bir diğer önemli müze.  

 

Şimdilerde Kurtuluş Savaşı Müzesi olarak anılan tarihi bina ve bir dönem II. Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan Cumhuriyet Müzesi de öne çıkan diğer müzeler

 

Tabii ki Anıtkabir

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün mozolesinin bulunduğu Anıtkabir ise Ankara’nın belki de en önemli noktası. Giydiği elbiselerden kullandığı kalemlere, arabalarından silahlarına Atatürk’e ait özel eşyaları da görebileceğimiz Anıtkabir’de ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün de mezarı bulunuyor.

 

Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi, Augustus Tapınağı, Roma Hamamı, Julianus Sütunu, Gençlik Parkı,  Kuğulu Park, Atakule, Atatürk Orman Çiftliği gibi mekânlar da Ankara’ya gidildiğinde görülmesi gereken yerler arasında ön plana çıkan yerler