Spor > Futbol

Amerikan futbolu nedir?


Amerikan futbolu 19. yüzyılda ABD’de ortaya çıkan, oval bir topla el ve ayak kullanılarak oynanan, futbol ve rugby karışımı bir oyundur.

Amerikan futbolunun ilk üniversitelerarası maçı 1869’da Princeton Üniversitesi ile Rutgers College arasında oynandı. Bu oyun futbola daha çok benziyordu.

 

1875’te Harvard ve Montreal McGill üniversiteleri arasında oynanan oyuna ise rugby kuralları eklendi ve bu Amerikan futbolunun yapılanmasındaki ilk adım oldu.

Üniversite takımları kısa sürede rugby kurallarını benimsedi ve 1876’da Üniversitelerarası Futbol Birliği (Intercollegiate Football Association-IFA) kuruldu.
 

Amerikan futbolunda dönüm noktası

 

1880 yılı ise Amerikan futbolunun önemli dönüm noktalarından biri oldu.

Rugby’den alınan hücum tekniğinde bazı değişiklikler yapıldı: Kilit oyuncuya oyun kurma ve yönetme görevi verildi, 15 kişilik takımların sayısı 11’e düşürüldü, oyuncuların diziliş düzeni bugünkü haline getirildi ve topu taşıyanı durdurmanın yolları genişletildi. Bütün bu değişikliklerin mimarı ise IFA üyesi Walter Camp’ti.

Bu değişiklikler oyunun daha güvenli oynanması için de önemliydi fakat oyundaki sertlik devam ediyordu.

1905 yılında yaşanan ölüm ve yaralanma vakaları, dönemin Amerika Başkanı Theodore Roosevelt’i harekete geçirdi. Roosevelt, Amerikan futbolunda daha fazla değişikliğe gidilmesini ve güvenlik önlemlerinin kurallarla artırılmasını istedi.

Bu tarihten itibaren Amerikan futbolunda kas gücünden çok hıza ve taktiğe önem verildi.

Amerikan Profesyonel Futbol Birliği, 1922 tarihinde Ulusal Futbol Ligi adını aldı. 1959 yılında Amerikan Futbol Ligi adıyla bir kuruluş daha ortaya çıktı ama 1970’te iki rakip kuruluş Ulusal Futbol Ligi adı altında birleştirildi.

 

Fotoğraf: Jazzybam (flickr)