Finans & Ekonomi > Yatırım

Altın ayarı ne anlama gelir?


Altın aslında doğada bile yüzde 100 saflıkta bulunmayan bir elementtir. En saf altın bile binde bir oranında farklı bileşikler içerebilir.

Şu an piyasada külçe olarak ya da takı olarak kullanılan altınlar da değişik oranlarda diğer farklı metallerle karıştırılmıştır. Altının içine karıştırılan gümüş, bakır, nikel gibi farklı metallerin oranı ise altının ayarını yani saflığını belirler. Bu saflık ise karat üzerinden ifade edilir.

İzleyerek öğrenin: Sahte altın nasıl anlaşılır?

 

Altının içine diğer metalleri karıştırmanın çeşitli nedenleri vardır. Takılarda genellikle 24 ayar altın kullanılmaz. Çünkü 24 ayar altın çok yumuşaktır ve dayanıksız olduğu için şeklini koruyamayabilir. Bu yüzden üreticiler takılarının şeklinin bozulmaması için farklı elementler ekleyerek altını sertleştirir.

Şu an piyasada yer alan altınlar 9, 14, 18, 22 ve 24 ayar olarak sınıflandırılır. Altının ayarı düştükçe, yani saflığı azaldıkça fiyatı da düşer. Altınların ayarlarına göre özellikleri şöyledir:

24 ayar altın

Alaşım ağırlığı oranı 24/24, yani saf altındır. İçine başka bir metal karıştırılmaz. 24 ayar altın piyasada genellikle yatırım amaçlı ve külçe olarak bulunur. Saf halde olduğundan çok yumuşaktır. Kolay işlenebilir durumdadır ancak kolay şekil değiştirdiği için takılarda tercih edilmez. Renge adını da veren altın sarısı rengindedir.

22 ayar altın

Alaşım ağırlığı oranı 22/24’tür. Yüzde olarak ifade edilirse, içinde yaklaşık yüzde 93 altın vardır. Geri kalan alaşım bileşeni bakır ya da gümüşten oluşur. İçeriğinde bakır olan 22 ayar altın kırmızıya dönük bir renkte, içeriğinde gümüş olan ise gri-sarı bir renkte olur. Yatırım ya da taşsız takılarda en sık tercih edilen ayar 22 ayardır.
 

Uzmanından öğrenin: Yatırım olarak altın alacaklar nasıl tercih yapmalı?
 

18 ayar altın
Alaşım ağırlığı oranı 18/24’tür. Yani içeriğinde yaklaşık olarak yüzde 75 oranında altın bulunur. Sert yapıda olduğundan değerli taşlarla süslenen takılarda sık kullanılır. 

14 ayar altın
Alaşım ağırlık oranının 14/24’tür. Yaklaşık yüzde 53 oranında altın içerir. Takı ve yatırım aracı olarak dünyada en yaygın kullanılan ayardır.

9 ayar altın

Alaşım ağırlık oranın 9/22’si altındır. Yani yaklaşık yüzde 33 oranında altın içerir. Büyük kısmı farklı metallerden oluştuğu için fiyatı da düşüktür.