Gezi > Avrupa Seyahati

Almanya'da hangi şehirleri gezmek gerekir?


Almanya, dünyanın en büyük ekonomik güçlerinden birisi. Ayrıca gerek Avrupa’daki coğrafi konumu, gerek yakın tarihe verdiği yönle tarihle iç içe bir ülke. Yemyeşil doğası ve huzurlu şehir hayatı ise cabası. Peki ama neredeyse hepimizin bir akrabasının mutlaka bulunduğu bu ülkeye gittiğimizde hangi şehirleri görmeliyiz?
 

İzleyerek öğrenin: Berlin nasıl bir şehirdir?

 

Berlin

Başkent Berlin, tabii ki listenin başında yer alıyor. Başlı başına bir tarih olan Berlin şehrinin sokaklarında gezerken İkinci Dünya Savaşı’nın yıkıcılığını da Berlin Duvarı zamanından kalma farklılıkları da gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca gerek gece hayatı, gerek kültür ve sanat dünyasında oynadığı rolle Berlin, Almanya seyahatinizin en önemli durağı olmalı. Genelde “Türk Mahallesi” olarak da bilinen Kreuzberg’i görmek bile ölmeden önce yapılması gerekenler listenizde yer almalı!

Berlin, Almanya (Fotoğraf: Wikipedia)


İzleyerek öğrenin: Münih' te gezilecek yerler


Münih

Almanya’nın ekonomik olarak en büyük şehri sayılabilecek Münih, olası bir Almanya gezisinde de mutlaka uğranılması gereken şehirlerden birisi. Eylül sonu ekim başı gibi düzenlenen “bira festivali” Oktoberfest’in düzenlendiği kent olma özelliği taşıyan Münih, Bavyera bölgesinin de başkenti. Şehir, ekonomi dergileri tarafından yapılan “en yaşanılası şehir” listelerinde daima üst sıralarda kendisine yer buluyor.

 

UZMANTV Rehber' den öğrenin: Oktoberfest ne zaman düzenlenir?

Hamburg
Almanya’nın denize kıyısı olan nadir şehirlerinden Hamburg, en fazla nüfusun yaşadığı şehirler listesinde de Berlin’in ardından ikinci sırada. Tam bir liman kenti olan Hamburg’u gezerken Rathaus binasını, aynı adlı ünlü futbol takımına da ev sahipliği yapan St. Pauli mahallesini ve liman kıyısındaki yerleşimleri ıskalamayın. Hamburg’un aynı zamanda meşhur yönetmen Fatih Akın’ın da doğup büyüdüğü yer olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Hamburg, Almanya (Fotoğraf: Wikipedia)


Uzmanından videolarla öğrenin: Almanya gezisinde nasıl bir rota izlenmeli?

Köln
Köln, en yüksek sayıda Türk’ün yaşadığı Alman kentlerinden birisi. Şehrin en önemli özelliği elbette ki meşhur Köln Katedrali’dir. 157 metrelik bu devasa yapı, Almanya’nın en görkemli mimari eserlerinden birisidir. Şehir ayn�� zamanda “kolonya”nın icadına sahne olmuş ve bu sıvıya kendi adını vermiştir.

Frankfurt am Main 
Almanya’da iki adet Frankfurt adlı şehir bulunur. Bunlardan birisi daha küçük bir şehir olan Frankfurt am Oder, Berlin’e yakın bir sınır şehridir. Ancak Frankfurt am Main ise Almanya’nın en büyük ve en turistik şehirlerinden birisidir. Almanya’nın güneybatısında yer alan Frankfurt am Main özellikle bölge endüstriyel hayatı için oldukça önemli bir merkezdir. İş hayatı oldukça hareketlidir. Ayrıca “fuar şehri” olarak da bilinir. Zira şehirde bulunan devasa büyüklükteki fuar alanı, çeşitli sektörlerden birçok uluslararası fuar organizasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.