Evcil Hayvanlar > Köpek

Alacağınız yavru köpek kaç aylık olmalı?


Alınacak yavru köpek en az 2,5-3 aylık olmalı. Köpek annesinden en az 1,5 ay, mümkünse 2 ay süt almalı.
 

 

Anne, yavrunun dişleri çıktığı için 1,5 aydan sonra süt vermek istemez. Ama veterinerler yine de diğer besinlerle takviye ederek süt almasını 2 aylığa kadar tavsiye ediyor.

Yavru 1,5 ay emmiş olmalı

Viral aşılar 2 aylıkken başlar. 1. aydan itibaren de parazit tedavilerinin yavaş yavaş başlamış olması gerekir. Dolayısıyla yavru köpeği bir aileden alıyorsanız parazit tedavisinin yapılmış olması ve 1,5 ay kadar anne sütü almış olması yeterlidir.

Pet shoptan alıyorsanız

Köpeğinizi bir pet shoptan ya da bu işin ticaretini yapan bir yerden alıyorsanız, yavrunun annesinin yanında ne kadar kaldığını bilmek için kaç aylık olduğu ve ne zaman yurtdışından geldiğini öğrenmekte fayda var.

Annenin yanında ne kadar uzun süre kalır ve ne kadar çok süt alırsa bağışıklık sistemi o kadar iyi gelişeceği için ömrünün sonuna kadar hastalıklarının da daha az olduğunu görebiliriz.

Yine yavru dönemine giren ama 5-6 aylık olan yavru köpekleri de tercih edebilirsiniz. Bu köpeklerin bütün aşıları tamamlanmış olacağı için sağlık garantisi sağlamış olur, viral enfeksiyon ve ölümcül hastalık riskini ortadan kaldırırsınız.

 

İpucu: Alacağınız yavru köpeğin ırkı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için izleyin.

 

Fotoğraf: yasmapaz & ace_heart (Flickr)