Evcil Hayvanlar > Balık

Akvaryumdaki su bulanıksa ne yapmak gerekir?


Yeni bir akvaryumdaki bulanık su, kesinlikle bakterilerin gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

 

Akvaryumunuza tek seferde üç düzine balık koyarsanız aniden yüksek oranda atık oluşmaya başlayacaktır. Bu atıklarla beslenen bakteriler hızla artarak bulanık görüntüye neden olur.
 

İyi bakteriler

Akvaryumunuzda üretilen atıkları etkisizleştirmek için gerekli çok sayıda bakteri bulunmaktadır. İyi bakterileri balıkların yaşam alanına eklemek, zaten fazla sayıda olan bakterilere, azot döngüsünün ilk aşamasının ihtiyacı olan yenilerini katar.

İhtiyacınız olmadığında bu bakterilerin hiçbirini eklemeyin. Bu noktada bunları eklemek, yangına gaz yağı eklemek gibidir. Akvaryumunuzu aşırı doldurduysanız daha fazla balık eklemeyin. Hatta mümkünse, her şeyi kontrol altına alana kadar, akvaryumunuzdaki balık sayısını azaltın.

Azot döngüsü

Şu anki en büyük sorununuz bulanık su değil, yüksek nitritlerle desteklenen ve yakında ortaya çıkacak (eğer hâlâ olmadıysa) olan amonyak artışıdır. İkisi de balıklarınızın bir kısmının ya da tamamının ölümüne neden olabilir.

Böyle bir durumda hemen suyunuzun amonyak değerini test etmeye başlayabilir ve ölümcül seviyelerin altında tutmak için gerekli tedbirleri alabilirsiniz. İlk döngüde akvaryumunuzu kontrol altında tutarsanız bulanık su problemi ortadan kaybolacaktır.