Evcil Hayvanlar > Balık

Akvaryumda kaç balık besleyebilirim?


Her akvaryum sahibi akvaryumuna kaç balık koyabileceğini bilmek ister. Ne yazık ki, akvaryumların üzerinde bu konuyla ilgili bilgi bulmak mümkün değil. Bu yüzden, çoğu balık sahibi akvaryuma farkında olmadan fazla balık koyar ve onlara zarar verir.

 

Akvaryumdaki balık sayısına karar vermek için uygulayabileceğiniz yöntemler var.

 

5 litreye 3 santimetre kuralı

 

En çok bilinen akvaryumu stoklama kuralı, her 5 litrelik su başına boyu 3 – 3,5 santimetre arasında olan bir balık koymaktır. Bu hesaplama şekli kaba bir tahmin olarak çalışırken, hata yapılacak birçok boşluk da bırakır. İnsanlar gibi balıklar da şeklen ve boyut olarak farklıdırlar.

 

50 litrelik bir akvaryumu 25 santimetrelik ince şekilli zebralarla veya dolgun altın balıklarla doldurmak aynı şey değildir. Daha geniş olan dolgun altın balıklar daha fazla atık üretir ve aynı zamanda daha çok suya gereksinim duyar.

 

Ayrıca, ilk kez alınıp eve getirilen balıklar yeterince gelişmemiştir. Bugün en fazla 3 cm uzunluğunda olan sevimli ve küçük bir kedi balığı, büyüdüğü zaman yarım ayak boyuna ulaşabilir. Tam yetişkin bir balığın boyutu, hesaplamada mutlaka kullanılmalıdır.


Yetişkin boyunu hesap edin

 

Birçok balık sahibi balıklarının yaşı ve büyüdüklerinde ulaşacakları boyut hakkında en ufak bir fikre sahip değildir. Bir karar vermeden önce, söz konusu balığın yetişkin büyüklüğünü belirlemek için araştırma yapmak gerekir.

 

Hata yapılabilecek bir başka yer ise, akvaryumun boyutunun litre sayısıyla eşdeğer kabul edilmesidir. Çakıl, taş, bitki ve oyuncaklarla kaplı bir akvaryumda su miktarı 50 litre tutmaz. Gerçekte su seviyesi akvaryum boyutundan yüzde on-on beş oranında daha azdır.

 

Yüzey alanı hesaplama

 

Suyun alanı ne kadar geniş olursa, daha çok balık besleyebilmek için gerekli oksijen değişimi de o kadar çok olur. Bu nedenle suyun yüzey hacmi, doğrudan akvaryumda kaç balık besleyeceğinizi belirlemektedir. Uzun ve dar bir akvaryum ile kısa ve geniş bir akvaryum aynı miktarda su alabilir, fakat birbirinden tamamıyla farklı yüzeylere sahiptirler.

 

Yüzey alanı kuralını kullanırken akvaryumlar arasındaki şekil farkları hesaba katılmalıdır. Akvaryumun uzunluğu ile genişliği çarpılarak yüzey alanı hesaplanır. Su yüzeyi alanını hesaplama kuralında, akvaryumun her 1 metrekarelik su yüzeyine 3 cm balık koyulabilir.