Evcil Hayvanlar > Balık

Akvaryum suyu neden değiştirilmeli?


Akvaryum suyunuz temiz gözükse bile yüzeyine biraz dokunduğunuzda döküntünün (çökelti) ne kadar çok olduğunu göreceksiniz. Bu çökeltinin nedeni balıklar beslenirken geride kalan gıda parçacıklarının akvaryumun dibinde çürüyerek birikmesidir. Balıkların idrar veya dışkısı da suya geri salınır ve döküntüye eklenir.

Görebildiğiniz kalıntılara ek olarak, nitrat ve fosfat şeklindeki görünmez atık ürünler de birikir. Bu, balıkları hastalıklara karşı savunmasız hale getirerek baskı altına alır. Yüksek nitrat, genç balıkların gelişimini engeller ve erişkin balıkların normal üremesini etkileyebilir.

Nitrat aynı zamanda alglerin büyümesini de hızlandırmaktadır. Fosfatın da etkileri genel olarak aynıdır. Suyu değiştirmek, nitrat ve fosfat seviyesini azaltmanın en iyi yoludur.
 

Mineraller önemli


Suyun değiştirilmesi için tek neden atıklar değildir. Sudaki, doğada çok az bulunan element ve mineraller, suyun kimyevi dengesi için olduğu kadar balığınızın sağlığı için de çok önemlidir. Zamanla, bunlar kullanılıp bitirilir ya da filtreden geçirilir.

Eğer yerlerine yenileri konmazsa suyun pH dengesi düşecektir. Dahası, bu mineral ve elementlerin eksikliği, balığınızın canlılığını ve sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir. Balığınıza düzenli olarak taze su vermek, çocuklarınızı güçlü ve sağlıklı tutmak için vitamin vermeye benzer.