Evcil Hayvanlar > Balık

Akvaryum suyu değiştirirken nelere dikkat etmelisiniz?


Su değiştirme, düzenli akvaryum bakımının en önemli parçasıdır. Bu sıklık birçok faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Küçük ölçekli akvaryumlar, geniş akvaryumlara göre daha sık su değişimi gerektirir.

Genelde tavsiye edilen yöntem her hafta suyun %10-15’ini değiştirmektir. Eğer akvaryumunuz küçük ölçekliyse, bu oranı her hafta yüzde yirmiye kadar çıkartabilirsiniz. Daha geniş bir akvaryum ise iki haftaya kadar dayanabilir, fakat bu süre su değişimleri arasındaki maksimum süre olmalıdır.

 

Tamamen değiştirmeyi ihmal etmeyin


Akvaryuma su eklemek, akvaryum suyunu değiştirmekle aynı şey değildir. Çünkü su eklemek atıkların hiçbirini yok etmez. Bu nedenle düzenli aralıklarla su ekleseniz bile tüm suyu değiştirmek için belirlenen süreleri aşmamalısınız.

Akvaryum suyunu değiştirirken balıklarının sağlığını da düşünmek zorundasınız. Her su değişimi balığın doğal ortamında büyük değişiklikler yaratabilir. Bunu en aza indirmek için uymanız gereken kurallar var.

Suyu bekletin – Suyun bir gün dinlenmesine izin vererek içindeki çözünmüş gazları boşaltın. Bu gazlar balığınıza zarar verebilir. Aynı zamanda dinlendirme, akvaryuma konulmadan önce suyun pH dengesinin sabit tutulmasına da yardımcı olacaktır.

Çakıl taşlarını temizleyin – Eski suyu dökerken aynı zamanda yüzeyi de tamamen silin. Bu yolla, birikmeye başlayan döküntülerden de kurtulursunuz.

Filtreye dokunmayın – Çakıl taşlarını temizlemek yararlı bakteri kolonisine zarar verir. Filtre bu bakterilerin yaşam alanı olan diğer bölgedir. İki bölgeyi de aynı anda yok etmek pek akıl kârı değildir. Filtreyi temizlemenizi su değiştirme günlerinize göre ayarlayın.