Sağlık > Cilt Sorunları

Aknelerle ilgili bilmeniz gereken 5 gerçek


Eğer akneniz var ya da teşhis henüz konmuşsa, muhtemelen akneye neden olan faktörler ve akne tedavisi konusunda birçok sorunuz vardır.

Aknelerin sebebi cildin temiz olmaması mı?

Akneler, kıl kökleri ve yağ kanalları ve salgı bezlerinden oluşan yağ bezlerinden meydana gelen bir düzensizliktir. Yağ ve ölü deri hücreleri gözenek içerisinde sıkıştığında komedo meydana getirir. Eğer bakteri oluşur ve gözeneğin duvarı yırtılırsa iltihaplı lezyonlar oluşur.

Akneleri androjenler tetikler. Androjen hormonları böbrek üstü bezleri, ovaryum ve testislerden salgılanır. Androjenler yağ salgılayan bezleri uyarır ve komedolara uygun, daha yağlı bir cilt oluşturur.

Akne temizlik eksikliğinden meydana gelmez. Aslında cildinizi sıkça ovalamak ya da sert sabun kullanımı bu duruma ön ayak olur.

Sadece ergenlerin mi aknesi olur?

Akne, Türkiye’de en sık rastlanan cilt problemidir. Her dört gençten üçünün akneleri vardır. Ancak bu sorun sadece ergenleri ilgilendirmez. Yaşı 20 ile 30 arasında olan kişilerin %80’inin çeşitli derecelerde aknelerinin olduğu raporlanmıştır.

Yetişkin erkeklerin %25’i ve yetişkin kadınların %50’sinde akne bulunmaktadır. Ayrıca aknelere bebekler de dahil olmak üzere her yaşta çocukta rastlanabilir.

Akneler kalıtımsaldır. Herhangi bir zamanda ortaya çıkabileceği gibi, en çok akne çıkan dönemler; hamilelik, yumurtlama, âdet, menopoz ve ergenliktir.

Akne oluşumu önlenebilir mi?

Eğer cildiniz akneye eğilimliyse, akne çıkışlarını azaltmak için uygulayabileceğiniz birkaç adım var.

  • Hafif bir temizleyiciyle cildinizi her gün temizleyin.
  • Cildinizi düzenli olarak ölü derilerden arındırın.
  • Bol bol su için.
  • Sivilcelerinizi ellemeyin ve sıkmayın.

Aknem için ne yapabilirim?

Akne için herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, akne oluşumunu kontrol etmek ve ilerlemesini engellemek için birçok alternatif var.

Eğer akneniz çok büyük değilse, benzonil peroksit içeren reçetesiz bir ürün kullanabilirsiniz. Benzonil peroksit akne oluşumuna sebep olan Propionibakterilerini kontrol altına alır. Diğer yararlı maddeler arasında salisilik asit, sülfür de vardır.

Eğer aknelerinizin şiddeti çeşitlilik gösteriyorsa bir dermatoloğa ya da bir cilt uzmanına başvurmalısınız. Sizinle yüzeysel tedavi ya da ağızdan alınan ilaçların da dahil olduğu tedavi seçeneklerini konuşacaklardır.

Aknelerimin düzelmesi ne kadar sürer?

Aknenizin şiddeti ve tedavinizdeki istikrarınız aknelerinizin düzelmesinin süresini belirleyen etmenlerden yalnızca birkaçıdır. %100 işe yarayan bir akne tedavisi hala bulunamamıştır. Sizin için en uygun tedavi şeklini deneme yanılma yöntemiyle bulmak, aknezedelerin son derece alışkın olduğu bir durumdur.

Çoğu dermatolog, 1 ile 6 ay arasında cildinizdeki gelişimleri görmeniz gerektiği konusunda hemfikirdir. Cilt bakım kurallarına sıkıca bağlı kalırsanız sonuçları hızlandırabilirsiniz. Akneleri kontrol altına almak zaman alır, ancak biraz sabır ve inatla cildinizin tekrar iyileştiğini göreceksiniz.