Sağlık > Cilt Sorunları

Akne ne demektir?


Akne en basit anlatımla, yağ bezlerinde ya da daha genel kullanımla kıl köklerinde meydana gelen bozulmalardır. Bilinen adıyla aynı olan akne vulgaris, cildin kronik iltihabi bir hastalığı olarak da sınıflandırılabilir.

Akne sivilcelerin, siyah ya da beyaz noktaların varlığıyla tanımlanır. Başlıca yüz, boyun, göğüs, sırt ve kollarda görülür. Vücudun başka bölgelerinde ise nadiren ortaya çıkar. Akneler çok hafif gelişebileceği gibi aşırı şiddetli olanları da vardır.

 

Akne kimlerde görülür?

Akne çoğunlukla ergenlik ve ergenlik öncesi dönemde bulunanları etkiler. Her dört ergenden üçünde akneye rastlanır. Her iki cinste de görülür fakat ergen erkek çocukları kızlara göre daha uzun ve ağır aknelere sahip olurlar.

Ancak aknelere sahip olanlar ergenlerle sınırlı değildir. Pek çok yetişkin erkek ve kadın akne patlamasından mustarip olur. Ayrıca bebekler de dahil olmak üzere çocuklarda da görülür.

Akne nasıl ilerler?

Akne, yağ ve ölü deri hücreleri kıl kökünün içerisinde sıkıştığında meydana gelir ve gözenekte adeta bir tıpa oluşturur. Bu ölü hücrelerden ve yağdan oluşan tıpaya “komedo” denir. Beyaz ve siyah noktalar da iltihaplanmamış komedonun örnekleridir.

Akne ve bakteri istilasıyla kıl kökü duvarları dermis tabakasının içinde çatlarken iltihap ve kızarıklık oluşturur. İltihaplı lekelerin şiddeti, mevcut enfeksiyon miktarına ve gözenek duvarının uğradığı hasara göre değişir. Şiddetli akneler ise daha derin lezyonlara ve hatta kistlere yol açabilir.

Akneleri olan insanların çoğunda iltihaplanmamış lezyonlar ya da komedolar bulunmaktadır. Ancak aknesi olan herkes iltihaplı süreçlerden geçmez.