Sağlık > Kan Hastalıkları

Akdeniz Anemisi nedir?


Tıp dilinde talasemi olarak anılan Akdeniz anemisi hastalığı, kalıtımsal olarak geçen bir çeşit kansızlıktır. Beta-Talasemi adlı bir genden kaynaklanan hastalığa sahip kişilerde alyuvarların yapısında yer alan hemoglobin maddesi yanlış kodlanmıştır.


Akdeniz anemisi dünyanın pek çok ülkesinde görülmekle birlikte Akdeniz havzasında daha yaygındır. Kalıtımsal olarak geçiş oranı ise taşıyıcılığa göre değişir.


Hem anne hem baba taşıyıcı olduğunda her çocuk %25 olasılıkla hasta, %50 olasılıkla taşıyıcı doğacaktır. Tek bir ebeveyn taşıyıcı ise her çocuk % 50 ihtimalle sağlıklı, %50 ihtimalle taşıyıcı doğar.


Uzman videosunu izleyin:
Akdeniz anemisi nasıl bir hastalıktır?

Beta-talaseminin majör ve minör olmak üzere iki tipi görülür. Hastalık majör yaşanıyorsa genellikle 6 ay ile 1 yaş arası dönemde halsizlik, sıkça yükselen ateş, rengin solması, kansızlık, iştah eksilmesi, tedirginlik, karında şişlik gibi belirtiler kendini gösterir.


Talaseminin majör tipine sahip çocuklarda ayrıca karaciğer ve dalakta büyüme, kemiklerde kırılmaya rastlanır. Yüzdeki ifade değişmiş, iliğin çok genişlemesi nedeniyle elmacık kemikleri belirginleşmiştir. Bu çocukların büyüme süreci de gecikir, boyları yaşıtlarına göre daha kısadır.


Talaseminin minör tipinin görüldüğü hastalarda bulgular kişiden kişiye değişir. Bazı hastalar taşıyıcıya benzer özellikler gösterirken diğerlerinde majör tipe yakın bulgulara rastlanabilir.


Genellikle 3 yaşından itibaren kan alımına başlanması gerekse de bazı hastalarda bu ihtiyaç görülmez. Hastalığın vücuttaki etkileri daha hafiftir ve görülmeleri ileri yaşlarda olur.


Videoyu izleyin:
Akdeniz anemisinde kesin tedavi mümkün müdür?