Sağlık > Kan Hastalıkları

Akdeniz anemisi nasıl tedavi edilir?


Talaseminin majör tipinde temel tedavi iki boyutludur: Kan verilmesi ve demir bağlayıcı tedavi. Bu iki tedaviyle hastanın gelişim sürecindeki aksaklıkların giderilmesi, yan etkilerin önüne geçilmesi veya ertelenmesi amaçlanır.

 

Hastada hemoglobin belirli bir değerin altına indiğinde kan transfüzyonu gereklidir. Eğer hastaya çok sık kan verilmesi gerekiyorsa, dalağın ameliyatla alınmasına karar verilebilir.

Videoyu izleyin: Akdeniz anemisi nasıl tedavi edilir?

Talasemi için kesin çözüm sunan bilinen tek tedavi biçimi kemik iliği naklidir. Tam uyumlu kardeşten yapılması tercih edilen nakillerin başarı oranı %90’a yakındır.

Bir Akdeniz ülkesi olan Türkiye’de tüm bireylerin Akdeniz anemisi ihtimaline karşı bilinçli davranması önemlidir. Çiftler evlilik öncesi bebeklerine taşınabilecek hastalıklar arasında talasemiyi de düşünmeli, tam kan sayımı ve mümkünse Hemoglobin Elektroforezi Testi yaptırarak önlem almalıdır.

Taşıyıcılık kişiye zarar vermez ancak taşıyıcı olduğunu bilmek bebek yapmayı düşünen insanlar için önem taşır. Bebekte hastalık bulunup bulunmadığı, gebeliğin 10 ile 11. haftasında muayene sonucunda belirlenebilir.

Videoyu izleyin: Akdeniz anemisinde kesin tedavi mümkün müdür?