Spor > Dövüş Sporları

Aikido sporunda derecelendirme nasıldır?


Aikido diğer birçok Uzakdoğu sporu gibi öğrencilerin zaman ve tecrübe ile farklı dereceler alarak ilerledikleri bir spordur.


Aikidoda dereceler ve anlamları şöyledir:

Videoyu izleyin: Aikido nasıl bir dövüş sanatıdır?

 

Shodan (1. Dan): Bu seviyede beden komutlara cevap vermeye ve teknikleri kavramaya başlamış olmalı. Aikido'nun içeriğine dair fikir edinildiği aşamadır.

 

Nidan (2. Dan): 1. Dan'da beklenen becerilerin yanı sıra zihinsel azim, hız ve güç istenir. Bu seviye sonunda öğrenci bir miktar ilerlemiş, gelişmiş görünümü sergiler.

 

Sandan (3. Dan): Bu seviye, Aikido'nun ruhsal boyutuna giriş niteliğindedir. Kokyu Ryoku kavramı anlaşılmaya başlanır. Hareketlerde incelik, ustalık, netlik oluşur. Teknikler daha etkili uygulanabilir. Yeni başlayanlara öğretmenlik yapılabilir.


Videoyu izleyin: Aikidonun diğer Uzakdoğu dövüş sporlarından farkı ne?

 

Yondan (4. Dan): İleri bir teknik seviyedir; teknikleri oluşturan unsurlar kavranır. Zaman zaman ustanın yerine ders verilebilir.

 

Godan (5. Dan): Aikido ilkelerine bağlı kalınır ancak şekilsel sınırlar aşılır, teknik sanata dönüştürülür. Yeni teknik çözümler yaratılır.

 

Rokudan (6. Dan): Teknik mükemmel, hareketler akıcı ve güçlüdür. Zihin duruluğu ve fiziksel serbestlik kişinin günlük hayatına yansımaya başlamıştır.

 

Nanadan (7. Dan): Kişi yanılsamalarından çıkar, gerçek Ben'i gerçek doğası içinde ortaya çıkar. Burada ve şimdide yaşamanın özgürlüğünü tadar.

 

Hachidan (8. Dan): Zihni hayattan ve ölümden özgürleşir. Zıtlıkları uzlaştırır, düşmanı, rakibi, mücadelesi yoktur, kendisiyle barışmıştır. Tamamen özgür ve serbesttir.


Uzman videolarını izleyin:
Kung Fu Wing Tsun Vuruş Teknikleri