Ev & Dekorasyon > Ev İşleri

Ahşap mutfak tezgahları nasıl temizlenir?


Ahşap, mutfak tezgahlarında kullanması en zor malzemelerden biridir.

 

Temizlik malzemesi olarak mutlaka ahşaba uygun ürünler tercih etmelisiniz. Aksi takdirde tezgahınızı uzun süre kullanamaz, yüzeyinde çok zor tamir edilebilen hasarlara neden olabilirsiniz.

 

Videoyu izleyin: Mutfağımızdaki ahşap yüzeyleri nasıl temizlemeliyiz?


Ahşap tezgahınızı temizlemek için şu ürünlere ihtiyacınız var:

  • Şarjlı el süpürgesi
  • Mutfak bezi
  • Ahşap temizleyici
  • Kuru bez
  • Kağıt havlu

- Varsa şarjlı el süpürgesiyle, yoksa mutfak bezi yardımıyla ahşap tezgahınızı yemek artıklarından ve tozdan arındırın. Daha sora ahşap temizleyiciyi, üzerindeki kullanmak talimatına uygun miktarda dökün.

- Ahşapta leke olmaması için uzun süre beklemeden kuru bez ile yuvarlak hareketlerle tezgahınızı silin. Eğer tezgahın halen nemli olduğunu düşünüyorsanız bezi değiştirin veya kağıt havlu ile ikinci kez silin.

 

Videoyu izleyin: Mutfak tezgahımızı nasıl temizlemeliyiz?

Ahşap mutfak tezgahlarının temizliği kadar bakımına da özen göstermelisiniz. Su izlerine ve yemek lekelerine karşı tencere altlığı kullanmalı, sürekli temiz tutmalı ve düzenli olarak silmelisiniz.

Eğer ahşap tezgahınızda leke oluştuysa ince bir zımpara yapmanız gerekebilir. Bu zımparadan sonra yapı marketlerde bulabileceğiniz ve kendiniz uygulayabileceğiniz ahşap cilalar veya vernikler işinizi görecektir.