Sanat > Edebiyat

Ahmed Arif kimdir?


21 Nisan 1927 Diyarbakır doğumlu şair.

İlk ve ortaöğrenimini Diyarbakır’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’ne devam etti. 1950 yılında politik eylemleri nedeniyle tutuklandı ve üniversite eğitimi sona erdi.

1952 yılında eylemlerinin sürdüğü gerekçesiyle yeniden tutuklanarak iki yıl hapis cezası aldı. Cezaevi yıllarından sonra yerleştiği Ankara’da çeşitli gazetelerde düzeltmen olarak çalıştı.

Millet dergisinde 1948 yılında çıkan ilk şiirinin ardından, Beraber, Seçilmiş Hikayeler, Yeryüzü, Kaynak ve Yeni Ufuklar dergilerinde de eserlerine yer verildi.

Sanatında başarıya ulaştığını düşünenlerin arttığı bir dönemde uzun süre şiirlerine ara verdi. 1968 yılında yayımladığı Hasretinden Prangalar Eskittim ise büyük ilgi gördü ve kitap kısa sürede çok sayıda baskı yaptı.

Yıllarca çeşitli gazete ve dergilerde çalıştıktan sonra emekli oldu ve 2 Haziran 1991’de Ankara’da hayatını kaybetti.
 

Ahmet Ümit'ten Polisiye Roman Dersleri


Sanatı

Ahmed Arif’in sanatı Anadolu kültürünün etkisinde gelişmiştir. Türkülerden ve günlük yaşamdan kaynağını alan şiirleri insanî özellikleriyle ön plana çıkmıştır.

Pir Sultan Abdal ve Şeyh Bedrettin’den etkilendiği, Nâzım Hikmet’in vatan sevgisi ile oluşturduğu altyapıyı zenginleştirerek koruduğu söylenebilir.

İmgeleri bolca kullanan Ahmed Arif, düzyazılarıyla da 50’li yıllarda edebiyata adım atmış birçok sanatçıyı etkilemiştir.