Evcil Hayvanlar > Köpek

Afgan tazısı nasıl bir köpektir?


Tarihi milattan önce 4000’li yıllara kadar uzanan Afgan tazısı ilk olarak Mısır’da ortaya çıktı. Zaman içinde Afganistan dağlarında av köpeği olarak kullanılmaya başlandı.

Irkın kalitesinin korunması maksadıyla bu coğrafyadan çıkmasına izin verilmedi ve Avrupa’ya ancak 20. yüzyılın başında geldi.

Çoban köpeği olarak da kullanılan bu ırk özellikle üstün görme yeteneği nedeniyle pars ve ceylan avlarında tercih edildi.
 

 

Afgan tazısının özellikleri

Afgan tazısının gövdesinin ön ve arka bölümü oldukça tüylüdür. İnce kuyruğu kalkık durur. Uzun bir burnu ve düşük kulakları vardır. Asil görünüşü nedeniyle de tercih edilen bir köpektir.

Bu cins çok çeşitli renklerde bulunabilir. Tüyleri ipeksi bir yumuşaklığa sahiptir. Erişkin bir Afgan tazısı 20-27 kilo ağırlığında ve 61-73 santimetre boylarındadır.

Tazılara özgü hızı, köpek yarışlarında yer almasını sağlamasına karşın evde beslemek için uygun bir cins değildir. Ayrıca cesur ve inatçı olması sebebiyle eğitiminde yumuşak davranmak gerekir.

Bahçeli evlerde rahatça bakılabilen Afgan tazıları her gün yürüyüşe çıkmaya ihtiyaç duyar. Bekçilik görevi verilmesi ise pek tavsiye edilmez.