Genel Kültür > Tarih

Adnan Menderes kimlerle aşk yaşadı?


1950 yılındaki genel seçimlerde halkın yarısından fazlasının oyunu alan Demokrat Parti'nin başbakanı olarak iktidara gelen Adnan Menderes'in sadece siyasi hayatı değil, aşk hayatı da oldukça çalkantılıydı.

Tek adam

1950 yılından itibaren 10 yıl devam eden iktidarında, hayatına giren kadınlar için de "tek adam" olan Menderes, her zaman güçlü ve kariyer sahibi kadınlarla birlikte oldu.

Güce aşık bu güçlü kadınlar birbirlerini biliyorlar ancak bilmiyormuş gibi yapıyorlardı.

Asıl aşkı

Asıl aşkı Karısı Berin Menderes ise tüm olanları suskunluk ile izledi ve evini hiçbir zaman ihmal etmeyen, akşam geç gelse bile sabah kahvaltısını mutlaka çocuklarıyla birlikte evinde yapan Menderes ile evliliğini sonuna kadar sürdürdü.

Ayhan AydanMenderes'in tüm kamuoyu tarafından bilinen, karısından sonra gelen en büyük aşkı Opera Sanatçısı Ayhan Aydan oldu. 1950'lerin başında Menderes ile tanışan Aydan Ayhan dönemin en güzel kadınlarından ve en iyi seslerindendi.

Yaş farkı

Menderes'le arasındaki 25 yaş farkı ilk başlarda onu korkutsa da tanıştıkları ilk günden itibaren Menderes'e ilgi duymaya başlayan Aydan, Menderes'in de onunla yakinen ilgilenmesi sonucunda bu aşk adamına gönlünü kaptırdı.

Menderes ile tanıştıklarında 25 yaşında olan Aydan 6 senelik, Menderes 20 yıllık evliydi. Aydan'ın 1, Menderes'in 3 çocuğu vardı.

Yine kendi gibi ünlü biri olan Klasik Müzik Bestecisi Ferit Alnar'dan boşanan Ayhan Aydan, boşandıktan sonra Menderes'in karşı çıkmasına rağmen 2 kez hamile kaldı ancak sağlık sorunları nedeniyle her ikisini de düşürdü.

Kaybedilen çocuk

Sağlıklı bir hamilelik geçirdiği üçüncü çocuğunu Menderes'in siyasi yaşamını yıpratmamak için evde doğurmaya karar veren Ayhan Aydan, bu doğum sırasında bebeğini kaybetti ve bebeğinin öldürülmesine göz yumduğu iddiası ile yargılandı.

Menderes'in aşkları arasında Polonya asıllı "Türk Françoise Sagan" lakabı ile anılan Yazar Suzan Sözen de vardı.

"Sahibini arayan kadın"

Sözen, Menderes ile İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli eşi Ferit Avni Sözen'in Anadolu'ya tayinini engellemek için uğraşırken tanıştı. Menderes konu ile ilgili sıkıntıyı yakın bir tanıdığı vasıtasıyla öğrendi. 

 

Sözen'e telefon açan Menderes bu telefon konuşması sırasında Sözen'in yazılarını da okumak istediğini söyledi.

Suzan Sözen, Menderes ile yaşadığı aşk sonrasında yaşadıklarını "Boş Çerçeve" ve "Sahibini Arayan Kadın" romanları vasıtası ile okuyucularına aktardı.

Gizli aşk

Menderes'in çok dillenmemiş ve tam anlamı ile açıklığa kavuşturulmamış gizli aşkı ise yine bir opera sanatçısı ile oldu. Bu ilişki Eski Milletvekili ve Yazar Yılmaz Karakoyunlu'ya göre kamuoyunun bilgisi dahilinde gerçekleşmeyen bir iki ilişkisinden biriydi.