Sağlıklı Yaşam

Adet sancısı için uygulanabilecek bitkisel kürler hangileridir?


Kadınların regl dönemleriyle ilgili en büyük kabuslarından biri adet sancısı.

 

Hormonların hareketlenmesi ve rahim kasılması ağrıya neden olabildiği gibi rahmin gelişmemesi, yumurtalık kistleri ve kanın sökülmemesi de sancı oluşumuna sebep olabilir.


Ağrı kesiciler ağrıyı azaltamada etkili ancak dozajı kaçırmak bazen tam tersi etki yapıp kanamanın tamamen kesilmesiyle sonuçlanabilir.


Regl ağrılarını dindirmede bitkisel formüller de oldukça etkili.  Çeşitli bitkilerle uygulayacağınız kürler regl döneminizi korkulacak günler olmaktan çıkarabilir.

 

Kolaylıkla hazırlayabileceğiniz kürler şunlar:

  • Yarım bağ maydanoz, 1 su bardağı suyla kaynatılır ve demlenmeye bırakılır. Ağrı hissedildiği anda içilirse ağrının şiddetlenmesinin önüne geçilir. Taze olarak içilmeli, kalan kısmı saklanmamalıdır.
  • Kuru nane, ada çayı, anason, papatya, ardıç tohumu (hepsinden 1 tatlı kaşığı) ve 1 tarçın çubuğu (tatlandırmak için) 1 litre suya karıştırılarak kaynatılır. Adet dönemlerinde günde 3 kez aç olarak içilir.
  • Bir çay kaşığı oğul otu ve 1 fincan su kaynatılır. Demlendikten sonra aç karnına içilir.
  • 1 tatlı kaşığı zencefil ve 1 fincan su kaynatılır. Yeteri kadar demlendikten sonra üzerine bir tutam papatya eklenir ve demlenmeye bırakılır. Süzdükten sonra içine bir tatlı kaşığı bal ve bir tutam tarçın eklenir. Adet dönemlerinizde günde 3-4 kez içmeniz önerilir.
  • Kantaron otu 1 fincan suyun içine karıştırılarak kaynatılır. Demlendikten sonra bir çay kaşığı bal eklenerek içilir.
  • 1 fincan sıcak suyun içine 1 çay kaşığı tarçın, bir tatlı kaşığı bal ve yarım limonun suyu karıştırılır ve içilir. Karın ağrısını hissetmeden içerseniz sancının başlamasını da engellemiş olursunuz.