Sağlık > Cilt Sorunları

Adet döneminde sivilceler artar mı?


Cildiniz tam iyileşmeye başlamışken âdet döneminde sivilceler yeniden patlak verir. Sivilce problemi olan kadınlar genelde âdet döngüsünün doğrudan sivilcelerini tetiklediğini düşünür.

 

PMS akne (premenstural akne) olarak da geçen âdet öncesi sivilceler, âdet döngüsüyle kesişerek düzenli bir şekilde yeniden oluşur ve her ay daha da kötüye gider.


Efsane mi, gerçek mi?

 

Âdet döngüsünün sivilcelere etkileri üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma bu etkinin gerçekten var olduğunu ortaya koyuyor. 12 ile 52 yaşları arasındaki 400 hastanın üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların %44’ünün âdet öncesi dönemde sivilceleri artıyor.

 

İlginç bir şekilde, 33 yaş ve üstü kadınlarda gençlere oranla âdet dönemi esnasında daha fazla sivilce çıktığı görülüyor. Etnik kökenlerin ise sivilce oluşumunda bir etkisi olmadığı gözleniyor. Âdet döngüsünün sadece mevcut lezyonları değil ayrıca iltihaplanmayı da arttırdığı görülüyor.

 

Döngünün 22. ve 28. günleri arasında sivilce iltihapları %25 artarken, lezyonlardaki artış %20’den fazla oluyor. Yağ üreten kanalların 22. ve 28. günler arasında daralması ise bir diğer bulgu. Fakat bu bulgu üzerinde çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

 

Doğum kontrol hapı çözüm mü?

 

Birçok çalışmanın da gösterdiği gibi âdet öncesi sivilce yetişkin kadınlarda çıkan sivilcelerin %78’ini oluşturuyor. Bu sivilceler kendi kendine azalmıyor ancak tedaviyle bu sivilcelerden kurtulmak mümkün. Her ay meydana gelen bu patlamaları kontrol altına alabilmenize yarayan tedaviler uygulanabilir.

 

Örneğin, doğum kontrol hapları uzun zamandır âdet öncesi sivilceleri azaltmak için kullanılıyor. Bu hapların hormonal dalgalanmaları düzene sokarak kişinin cildini rahatlattığı düşünülüyor.