Genel Kültür > Tarih

Adalet Partisi nasıl kuruldu?


Adalet Partisi; Şubat 1961’de Ragıp Gümüşpala başkanlığında kurulan ve feshedildiği Ekim 1981’e dek çeşitli aralıklarla 11 yıl iktidarda kalan Türk siyasi partisi.

Demokrat Parti mirasına sahip çıkan ve eski Demokrat Partililer tarafından kurulan Adalet Partisi (AP) 27 Mayıs ihtilaline karşı tutumu ile girdiği ilk seçimde yüzde 34’ten fazla oy alarak 2. parti oldu.

 


Seçimin ardından Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte koalisyona girdi ancak ardından 1962 yılında koalisyonun dağılması ile birlikte aktif muhalefet yapmaya başladı.

1964’te Süleyman Demirel’in başkanlığa gelmesinden sonra oylarında büyük artış olan parti 1965’te yüzde 52,9 ve 1969’da yüzde 46,5 oy oranıyla tek başına iktidar oldu.

 

Adalet Partisi dağılıyor


12 Mart döneminde orduyu karşısına alma pahasına meclisteki çoğunluğunu kullanarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler yerine Fahri Korutürk’ün gelmesi sağlandı.

70’li yıllarda hızla oy kaybeden AP 1974’te muhalefete düştü. Özellikle sağdaki bölünme nedeniyle zayıflayan partiden kopmalar oldu. Ayrılan milletvekilleri genellikle Milli Nizam Partisi’ne üye oldular.Kasım 1979’da Adalet Partisi mecliste bir azınlık hükümeti kurdu. Bu hükümeti MSP ve MHP dışarıdan destekliyordu.

AP kurulduğu yıllarda uyguladığı ekonomi politikalarıyla küçük üreticiyi koruyan bir partiyken özellikle 12 Eylül döneminde dış ticarete önem veren bir anlayışa sahip oldu.

12 Eylül 1980’deki askeri müdahalenin ardından diğer tüm siyasal partilerle birlikte Adalet Partisi de feshedildi ve yöneticilerine siyaset yasağı kondu.