Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

6 aylık bebekler neler yiyebilir?


Anne sütünün artık bebek için tek başına yeterli olmadığı dönemler 6. aydan sonra başlar. Bu dönemden itibaren bebeğinize katı gıdalar vermeye başlayabilirsiniz.
 

Video ile öğrenmek için tıklayın: Bebek 6. ayda neler yapabiliyor olmalı?

Bebeğe ek besin verirken çok dikkatli ve yavaş ilerlemek gerekir. Bazı yiyecekler alerjik reaksiyon gösterebilir. Bunun için hızlıca fazla katı gıda vermemeye, özellikle de aynı gün içerisinde karışık besinleri vermemeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, bebeğinize vereceğiniz ek gıdaların miktarlarını yavaş yavaş artırmalısınız.

Bebeğiniz için en faydalı ilk ek katı besin sebze püreleridir. Sebze pürelerini ilk başta fazla karışık hazırlamayın. Günde sadece iki farklı sebze tercih edin. 

Bu dönemden itibaren verebileceğiniz bir başka ek gıda ise bebek maması deyince ilk akla gelenlerden olan muhallebilerdir. Özellikle tam tahıllı muhallebi bebeğinizin sindirim sistemi için çok faydalıdır. Günde 3-9 çorba kaşığı muhallebiyi bir öğünde veya üç farklı öğüne bölerek verebilirsiniz.

Meyve püreli yoğurtlar da bebeklerin yemeyi en sevdiği ek gıdalar arasında yer alır ve oldukça besleyicidir. Özellikle evde kendi mayaladığınız yoğurt bebeğiniz için çok daha güvenli ve yararlıdır. 
 

Videoyu İzleyin: Mama hazırlarken nelere dikkat edilmeli?
 

Bebeğinizin yeni tatlarla tanıştığı bu dönemde her bebekte başka tepkiler olabilir. O nedenle her bebeğin her sebzeyi yemesi gerektiği düşüncesinde olmayın. Özellikle bazı sebzeleri yemediğinde ısrarcı olmayın ve yedirmekten o öğün için vazgeçin. Onun yerine aynı sebzeleri bebeğiniz aç ve keyifli olduğunda vermeyi deneyin.

Son olarak domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar alerji riski yüksek gıdalardır. O nedenle bu besinleri bebeğiniz yaşını doldurana kadar vermemeniz daha doğrudur.