Anne & Çocuk > Bebek Sağlığı

24 aylık bebek neler yapabilir?


24 aylık bebekte benlik duygusu oldukça gelişmiştir. Kendi fikirlerini öne sürmeye eğilimlidir ve istemediği şeylerin yapılmasından veya ona zorla yaptırılmasından rahatsız olur, bunlara karşı çıkar.

Böyle durumlarda tepkisini ağlayarak veya katılma nöbetine tutularak gösterebilir.
Konuşması giderek hızlanıp akıcılaşır.

 

Artık kelimelerle değil cümlelerle konuşmaya başlamıştır. İki ile beş kelimelik cümleler kurabilir, 50 ile 100 kelimelik bir dağarcığa kavuşmuştur. Genellikle kız çocukları erkek çocuklarına göre biraz daha erken konuşmaya başlar.

Bebekler 2 yaşına geldiklerinde kiloları doğum kilosunun yaklaşık dört katıdır. Kız bebeklerde 9 ile 15 kilo arası, erkek bebeklerde ise 10 ile 15 kilo arası normal sayılır. 12 ile 24 ay arasında bebeklerin boyu yaklaşık 10-12 cm uzar.

Bu tarihe kadar anne sütü alabilir ancak annenin uygun zamanın geldiğini hissetmesi durumunda meme emmeyi bırakmalıdır. Artık bebek kendi kendine kaşık ve çatal kullanarak yemek yiyebileceği çağa gelmiştir.

 

Kendisine ait bir tabağı olur, günde 4 öğün beslenmesi ve temel besin gruplarından dengeli bir şekilde alması gerekir. Beslenmede ona yetişkin muamelesi yapmak gerekir.
 
Hareketlilik ve merak dönemi

Bebeğin yürüyüşü artık rahat ve sağlamdır, koşabilmektedir ve kendi başına merdiven çıkıp alabilir. Zıplar, topa el ve ayağıyla vurarak oynar. Kişileri tanır, adlarını söyler ve onları taklit eder. Taklit yoluyla evdeki basit işlerde yardımı da öğrenmeye başlar.

Çok hareketli geçen bu dönemde ev içi kazaları önlemek ve bebeğin sağlığını korumak için merdiven başlarına kapı koymak gibi güvenlik önlemleri almak önemlidir.

Karalamaları resim biçimine dönüşmüştür. Boyama yapabilir, kalemi düzgün tutabilir. Küpleri üst üste dizerek oynayabilir.

Ruh hali değişken olabilir, genellikle sabırsız bir haldedir. Kolay kızar, öfkesini ağlayarak belli eder. Üzüntüsünü ve sevincini açık eder. Anlaşılmadığını gördüğünde buna tepki gösterir, onaylandığında, "aferin" aldığında ise bundan mutluluk duyduğunu belli eder.


24 aylık bebeğin hareketliliği gibi dünyayı keşif hızı da oldukça artmıştır. Artık geniş bir merak sahibidir ve ebeveynlerine akla gelebilecek her konuda sayısız soru yöneltir.


Fotoğraf: dawnzy58